Ողջ պատասխանատվությունը առողջապահության նախարարության վրա. «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոն»-ի 75 աշխատակիցները ազատման կոլեկտիվ դիմում են գրել
28/02/2020 13:09
«ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն»-ի աշխատակիցները աշխատանքից ազատման դիմում են ներկայացնում, ստեղծված իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը թողնելով առողջապահության նախարարության վրա, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն»-ի Համաճարակաբանության հսկողության բաժնի վարիչ Արշակ Պապոյանը։
«Այս պահին հայտարարության տակ ստորագրել են 75 աշխատակից։ Կոլեկտիվը 107 հոգի էր, ինձ ասացին, որ այստեղ հասնելու պահին դեռ 75-ն է ստորագրել։ Աշխատակիցները համամիտ չեն «Նորք» ինֆեկցիոնին միավորվելու դեպքում կրելու այն ռիսկերը, որոնց մասին մենք մի տարուց ավելի է բարձրաձայնում ենք, բայց որևէ մեկը բանի տեղ չի դնում։ Համամիտ չենք, որ պետք է ենթարկվենք ճնշումների, ինչն անթույլատրելի է մեր համար։ Բժշկի արժանապատվությունը մեզ համար ավելի վեր է», - ասաց Արշակ Պապոյանը։
Առողջապահության կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանն էլ ասաց, որ «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն»-ի իրենց գործընկերները մեկ տարի է առաջարկում են մասնագիտական քննարկում։
«Առաջարկում են նախարարության առաջարկած որոշումները քննարկել իրենց։ Որևէ ապօրինի բան չեն առաջարկում։ Մարդիկ վստահ են, որ իրենց մասնագիտական փորձը այնքան է թույլ տալիս, որ իրենք կարող են հստակ փաստարկներ բերել, որ նախարարի որդեգրած քաղաքականությունն իրատեսական չի և ռիսկեր է պարունակում։ Սրան է պատասխան առողջապահության նախարարությունը չի համաձայնում քննարկում իրականացնել։ Քննարկում իրականացվում է նեղ խմբերի հետ՝ անտեսելով մասնագետներին։ Եկեք հասկանանք, թե որքան պետք է բժիշկների խոսքն արհամարհեն, որպեսզի նրանք գնան կառավարության դեմ ցույցի», - հայտարարեց Գևորգ Գրիգորյանը։

Number of employees of Republican Center of Prevention of AIDS having submitted resignation applications reaches 75
28/02/2020 13:41
The employees of Republican Center of Prevention of AIDS are submitting resignation applications, leaving the whole responsibility on the Health Ministry, head of Epidemiology Control department of the center Arshak Papoyan told the reporters today.
“As of the moment 75 employees signed under the statement. The staff comprised of 107 people, I was reported that as of now 75 have signed under the statement. They do not agree to bear the risks in case of uniting with Nork infection hospital,” he said, adding that they have been voicing about it for over a year but no one listens to them.
Healthcare organizer of the center Gevorg Grigoryan said their colleagues from the center offer professional discussion.
“They offer to discuss the decisions of the ministry with them. They do not offer any unlawful thing. They are convinced that their professional experience allows them to bring clear arguments that the policy adopted by the minister is not realistic and contains risks,” he said, adding that the ministry does not agree for the discussion.
“Discussions are being held with narrow groups ignoring the specialists,” he said, adding that the ministry has adopted strictly closed working style and makes single decisions.