Կոմանդոս. Ես պետությունից ոչինչ չեմ ուզել, չեմ էլ նեղանում (Տեսանյութ)
Չեմ ուզել, չեմ էլ նեղանում, հարցն այն է, որ մենք զոհվածների առաջ են պարտք։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում անդրադառնալով հարցին, թե որքանով է պետությունը պարտավոր հոգալ պատերազմի մասնակիցների, գեներալների սոցիալական կարիքներն, ասել է գեներալ-մայոր, Արցախի ազատամարտի հրամանատար Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։
«Պետությունը կարող է ուզեցել է, ուզեցել են հող տան՝ տուն կառուցեմ, չեմ ուզել։ Գիտեք ինչ, կռված, զոհված տղերք կան, իրենց պետությունը պարտք է՝ անել ամեն ինչ։ Ինձ պետք էլ չի եղել, տուն էլ եմ կառուցել, մեքենա էլ եմ գնել։ Ես չեմ նեղանում։ Զոհվածներին առաջին հերթին պետք է օգնել։ Գեներալն՝ օրինակ ես, էլի աշխատավարձ եմ ստանում, թոշակ եմ ստանում, ծառայողական մեքենա ունեմ»,- ասել է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։
Հարցին, թե արդյոք ինքն իրեն պետության կողմից գնահատված  զգում է, գեներալ-մայորն ասել է.
«Ես ուզում եմ հասկանալ, թե ով կարող է գնահատական տալ։ Գնահատականն իմ ազգն է տալիս, ժողովուրդն է տալիս, եթե պետությունն ինձ գնահատական տա, ինձ համար ամոթ է, ես կամաչեմ, ոչ մեկի գնահատականը չեմ ուզում»։
Խոսելով այն մասին, թե քաղաքական որ ճամբարում կլիներ այսօր, եթե զինվորական չլիներ՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանն ասել է, որ թեև քաղաքականության մեջ է ապրել, բայց սկսել է ատել քաղաքականությունն այն պահին, երբ Շահումյանում ու Մարտակերտում հայկական ուժերը ներքաղաքական հակասությունների պատճառով սկսեցին պարտություններ կրել։
«Չեմ ուզում քաղաքականության անունն իմանամ, ես հիմա զինվորականներ եմ պատրաստում, որ բանակ գնան։ Ոչ մի լավ ու վատ բան չեմ ուզում ասել, ուստի եթե հիմա նորից ընտրելու լինեի՝ ինչով զբաղվել, նորից կասեի, որ զինվորական եմ ուզում դառնալ»,- նշել է գեներալ-մայորը։

Я у государства ничего не просил и не обижаюсь – Аркадий Тер-Тадевосян
«Не просил и не обижен, вопрос в том, что мы должны погибшим», - заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am герой Арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян, касаясь вопроса, обязано ли государство заботиться об участниках войны, социальных нуждах генералов.
«Государство, может быть, хотело: хотели дать земельный участок, чтобы построил дом, я не захотел. Знаете что, есть воевавшие, погибшие парни, государство должно сделать все для них. Мне не нужно было, я и дом построил, и машину купил. Я не обижаюсь. В первую очередь нужно помочь погибшим. Генерал, к примеру, я получает зарплату, пенсию, имеет служебную машину», - сказал Аркадий Тер-Тадевосян.
На вопрос, чувствует ли он, что государство ценит его, генерал-майор ответил:
«Я хочу понять, кто может дать оценку. Оценку дает моя нация, народ, если меня будет ценить государство, мне будет стыдно, мне не нужна ничья оценка».
Говоря о том, в каком политическом лагере находился бы сегодня, если бы не был военным, Аркадий Тер-Тадевосян заявил, что хотя и жил в политике, однако начал ненавидеть политику в тот момент, когда из-за политических противоречий армянские силы начали терпеть поражения в Шаумяне и Мартакерте.
«Не хочу слышать о политике, я сейчас готовлю военных, чтобы служили в армии. Не хочу говорить ничего хорошего и плохого, посему, если бы сейчас пришлось бы снова выбирать, чем заниматься, снова сказал бы, что хочу стать военным», - отметил генерал-майор».