Բանկային գաղտնիքի մասին օրենքի սահմանադրականության հարցը ՍԴ-ն կքննի բանավոր ընթացակարգով. Նախագահի դիմումն ընդունվել է քննության
Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Բանկային գաղտնիքի մասին օրենքում փոփոխությունների սահմանադրականության հարցը որոշելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմումը։ Գործի դատաքննությունը կսկսվի ապրիլի 28-ին՝ ժամը 11.00-ին։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՍԴ աշխատակարգային որոշումից։
Գործով զեկուցող է նշանակվել ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը։ Որպես պատասխանող կողմ դատավարությանը կներգրավվի ՀՀ Ազգային ժողովը:
Արմեն Սարգսյանի դիմումի քննությունը կընթանա բանավոր ընթացակարգով։
«Հաշվի առնելով, որ տվյալ գործը ձեռք է բերել հասարակական մեծ հնչեղություն, և դրա բանավոր դատաքննությունը կնպաստի գործի հանգամանքների առավել արդյունավետ բացահայտմանը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 73-րդ հոդվածի 6-րդ մասի և 72-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիման վրա՝ գործի դատաքննությունն անցկացնել բանավոր ընթացակարգով»,-ասված է ՍԴ աշխատակարգային որոշման մեջ:

Конституционный суд рассмотрит вопрос о конституционности закона «О банковской тайне»
Конституционный суд Армении принял к рассмотрению обращение президента Армении Армена Саркисяна о проверке конституционности поправок в закон «О банковской тайне».
Рассмотрение дела начнется 28 апреля в 11:00, сообщает «ФактИнфо», со ссылкой на процедурное решение Конституционного суда.
Докладчиком по делу назначен судья КС Феликс Тохян. К участию в судебном разбирательстве в качестве ответчика будет привлечено Национальное собрание.
Обращение Армена Саркисяна будет рассматриваться в порядке устного разбирательства.
Отмечается, что такое решение было принято с учетом общественного резонанса, вызванного данным делом и того, что его рассмотрение в порядке устной процедуры будет способствовать более эффективному раскрытию обстоятельств дела.