Արա Մարջանյան․ Հայաստանին արդեն անհրաժեշտ է մտածել նոր ԱԷԿ կառուցելու մասին
Հայաստանն արդեն այսօր պետք է մտածի ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին։ «Հայաստանում ատոմային ճյուղի զարգացման հեռանկարները» թեմայով անցկացված պանելային քննարկման ընթացքում հայտարարել է էներգետիկայի հարցով ՄԱԿ-ի միջազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը։
Նրա խոսքով, ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանը զուգահեռ, անհրաժեշտ է հիմա արդեն կողմնորոշվել նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցում։
«Հայաստանը չունի բավարար չափով բնական առաջնային էներգակիրների պաշարներ, և տնտեսությանը մրցունակ գներով էլեկտրաէներգիայով ապահովելը երկրի համար ռազմավարական կարևոր որոշում է։ Իր հերթին, հրաժարումն ատոմային էնեգետիկայից, երկրի համար հղի է լուրջ էներգետիկ ու տնտեսական, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության կորուստներով», - նշել է Մարջանյանը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, որի կետերից մեկի պահանջն է՝ փակել ՀԱԷԿ-ը 2026 թվականին, ապա, ըստ Մարջանյանի, նպատակահարմար չէ փակել հայկական ԱԷԿ-ը, չունենալով դրա հզորություններին համարժեք փոխարինող։ Ինչ վերաբերում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, փորձագետի խոսքով, ո՛չ արևային, ո՛չ քամու միջոցով ստացվող էներգետիկան և ո՛չ էլ փոքր ՀԷԿ-երը չունեն այնպիսի երաշխավորված հզորություն, որքան ունի ԱԷԿ-ը, հետևաբար չեն կարող փոխարինել ատոմային էներգետիկային։
Հիշեցնենք, պանելային քննարկումն անցկացվել է փետրվարի վերջին՝ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի և «ԱԷԿ-ների շահագործման հարցերով զբաղվող «Արմատոմ» ՓԲԸ հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտի աջակցությամբ։

Ара Марджанян: Армении уже необходимо задуматься о строительстве новой АЭС
Армении уже сейчас стоит задуматься о строительстве нового энергоблока АЭС. Об этом в ходе прошедшей панельной дискуссии «Перспективы развития атомной отрасли в Армении» заявил национальный эксперт ООН по энергетике Ара Марджанян.
По его словам, параллельно с работами по продлению срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС необходимо уже сейчас определяться со строительством нового энергоблока.
«Армения не обладает достаточно природными запасами первичных энергоносителей и обеспечение экономики электроэнергией по конкурентным ценам является для Армении стратегически важным решением. В свою очередь, отказ от атомной энергетики чреват для страны серьезными энергетическими и экономическими потерями, уроном в области энергетической безопасности», - отметил Ара Марджанян.
Касаясь Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Евросоюзом, в одном из пунктов которого содержится требование о закрытии Армянской АЭС к 2026г., Ара Марджанян отметил, что нецелесообразно закрывать Армянскую АЭС, не имея адекватно замещающих ее мощностей. Что касается возобновляемых источников энергии, то по словам эксперта – ни солнечная, ни ветроэнергетика, ни малые ГЭС не являются источниками гарантированной мощности, каким является АЭС, и, следовательно, они не могут заместить атомную энергетику.
Напомним, панельная дискуссия прошла в конце февраля и состоялось при поддержке Госкорпорации «Росатом» и ЗАО «Армянский научно-исследовательский институт по эксплуатации атомных электростанций» (ЗАО НИИ «АРМАТОМ»).