Արա Մարջանյան․ Հայաստանին արդեն անհրաժեշտ է մտածել նոր ԱԷԿ կառուցելու մասին
Հայաստանն արդեն այսօր պետք է մտածի ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին։ «Հայաստանում ատոմային ճյուղի զարգացման հեռանկարները» թեմայով անցկացված պանելային քննարկման ընթացքում հայտարարել է էներգետիկայի հարցով ՄԱԿ-ի միջազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը։
Նրա խոսքով, ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանը զուգահեռ, անհրաժեշտ է հիմա արդեն կողմնորոշվել նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցում։
«Հայաստանը չունի բավարար չափով բնական առաջնային էներգակիրների պաշարներ, և տնտեսությանը մրցունակ գներով էլեկտրաէներգիայով ապահովելը երկրի համար ռազմավարական կարևոր որոշում է։ Իր հերթին, հրաժարումն ատոմային էնեգետիկայից, երկրի համար հղի է լուրջ էներգետիկ ու տնտեսական, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության կորուստներով», - նշել է Մարջանյանը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, որի կետերից մեկի պահանջն է՝ փակել ՀԱԷԿ-ը 2026 թվականին, ապա, ըստ Մարջանյանի, նպատակահարմար չէ փակել հայկական ԱԷԿ-ը, չունենալով դրա հզորություններին համարժեք փոխարինող։ Ինչ վերաբերում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, փորձագետի խոսքով, ո՛չ արևային, ո՛չ քամու միջոցով ստացվող էներգետիկան և ո՛չ էլ փոքր ՀԷԿ-երը չունեն այնպիսի երաշխավորված հզորություն, որքան ունի ԱԷԿ-ը, հետևաբար չեն կարող փոխարինել ատոմային էներգետիկային։
Հիշեցնենք, պանելային քննարկումն անցկացվել է փետրվարի վերջին՝ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի և «ԱԷԿ-ների շահագործման հարցերով զբաղվող «Արմատոմ» ՓԲԸ հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտի աջակցությամբ։

Armenia must think of building new power unit of Nuclear Power Plant, international UN specialist on energy affairs Ara Marjanyan told the reporters today.
He said in parallel with the extension of term of exploitation of 2d energy unit of ANPP, it is necessary to orient in the construction of new block.
“Armenia does not have enough stores of natural energy bearers and ensuring competitive prices for electricity to the economy is of strategic significance for the country. In its part, the refusal from nuclear power will cause serious energy, economic losses,” Marjanyan said.
As to Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Agreement, one of the demands of which is to close Armenia’s Nuclear Power Plant in 2026, the expert said the closure of ANPP is not expedient not having equivalent replacement.
Speaking about the sources of recovering energy, the expert said neither solar nor wind energy may ensure such guaranteed power as the ANPP, thus they cannot replace the nuclear power.