Հանրայինը շարունակել է «ԱՅՈ»-ի քարոզին ավելի շատ ժամանակ հատկացնել. «Մեդիա պաշտպան»
Փետրվարի 27-ից մարտի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում հարկատուների գումարներով գործող Հանրային հեռուստաընկերությունը սահմանադրական հանրաքվեի թեմային հատկացրել է 160 րոպե 16 վայրկյան, որից 19 րոպե 45 վայրկյան հատկացվել է «ՈՉ»֊ի քարոզչական կողմին, 38 րոպե 41 վայրկյան ՝«ԱՅՈ»-ի կողմնակիցներին, 101 րոպե 50 վայրկյան եղել են չեզոք դիտարկումներ։ Հանրայինի եթերում ցուցադրվել են նաև «ԱՅՈ»-ի և «ՈՉ»֊ի քարոզչական հոլովակները՝ յուրաքանչյուրը մինչև 1 րոպե, հայտնում է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն արձանագրում է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը «ԱՅՈ» շտաբի թաքնված գովազդ է իրականացրել։ Հանրային միջոցներով գործող հեռուստաընկերությունը ռեպորտաժ է պատրաստել «ԱՅՈ» տարբերանշանի իրական հեղինակների մասին, որը երկու օր` փետրվարի 27-ին և 28-ին տարբեր ժամերի հեռարձակվել է լուրերի թողարկման ընթացքում։ «ՈՉ» քարոզչական կողմի համար նմանատիպ որևէ ռեպորտաժ չէր առանձնացվել։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն արձանագրել է նաև, որ եթեր է տրամադրվել ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանին, որն անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանին, նշել էր, որ ՍԴ-ն սխալ որոշում է կայացրել ԲԴԽ-ի հետ կապված։ Ռեպորտաժում հակառակ որևէ կարծիք ներկայացված չի եղել։ Սա ևս մասնագիտական էթիկայի խախտում է և հանրաքվեին նախորդող ժամանակահատվածում ՍԴ֊ի դեմ նման միակողմանի հարցազրույցը պետք է դիտարկել իբրև «ԱՅՈ»֊ի քարոզչություն։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում հարկատուների գումարներով գործող Հանրային հեռուստաընկերությանը պահպանել անկողմնակալությունը և ապրիլի 5-ին նախատեսված սահամանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը լուսաբանել հավասարության և մասնագիտական էթիկայի պահպանման սկզբունքներին համահունչ։

Инициатива «Медиа адвокат»: В течение второй недели кампании Общественное телевидение продолжило выделять больше эфирного времени на кампанию «ДА».
06/03/2020 12:39
С 27 февраля по 4 марта Общественное телевидение Армении выделило 160 минут 16 секунд на тему конституционного референдума, из которых 19 минут 45 секунд было предоставлено сторонникам штаба «НЕТ», 38 минут 41 секунда — штаба «ДА», 101 минута 50 секунд — нейтральное обозрение. Общественное телевидение также показало агитационные ролики штабов «ДА» и «НЕТ», продолжительностью до 1 минуты каждый.
Инициатива «Медиа адвокат» отмечает, что Общественное телевидение Армении осуществило скрытую агитацию штаба «ДА». Общественное телевидение, действующее за счет государственных средств, подготовило репортаж об истинных авторах логотипа «ДА». Данный материал был показан в выпуске новостей от 27 и 28 февраля в разное время в течение двух дней. Касательно агитационной стороны «НЕТ» такого рода репортажа не было представлено.
Инициатива «Медиа адвокат» также зафиксировала, что члену Высшего судебного совета (ВСС) Айку Ованнисяну было предоставлено эфирное время. Последний, говоря о Конституционном суде, отметил, что КС принял неправильное решение в отношении ВСС. В репортаже противоположное мнение отсутствовало. Это нарушение профессиональной этики, а также проведение такого одностороннего интервью, направленного против КС, в предвыборный период референдума следует рассматривать как агитацию «ДА».
«Медиа адвокат» призывает Общественное телевидение, действующее на деньги налогоплательщиков, сохранять беспристрастность и освещать кампанию конституционного референдума, назначенного на 5 апреля, в соответствии с принципами равенства и профессиональной этики.