Հանրայինը շարունակել է «ԱՅՈ»-ի քարոզին ավելի շատ ժամանակ հատկացնել. «Մեդիա պաշտպան»
Փետրվարի 27-ից մարտի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում հարկատուների գումարներով գործող Հանրային հեռուստաընկերությունը սահմանադրական հանրաքվեի թեմային հատկացրել է 160 րոպե 16 վայրկյան, որից 19 րոպե 45 վայրկյան հատկացվել է «ՈՉ»֊ի քարոզչական կողմին, 38 րոպե 41 վայրկյան ՝«ԱՅՈ»-ի կողմնակիցներին, 101 րոպե 50 վայրկյան եղել են չեզոք դիտարկումներ։ Հանրայինի եթերում ցուցադրվել են նաև «ԱՅՈ»-ի և «ՈՉ»֊ի քարոզչական հոլովակները՝ յուրաքանչյուրը մինչև 1 րոպե, հայտնում է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն արձանագրում է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը «ԱՅՈ» շտաբի թաքնված գովազդ է իրականացրել։ Հանրային միջոցներով գործող հեռուստաընկերությունը ռեպորտաժ է պատրաստել «ԱՅՈ» տարբերանշանի իրական հեղինակների մասին, որը երկու օր` փետրվարի 27-ին և 28-ին տարբեր ժամերի հեռարձակվել է լուրերի թողարկման ընթացքում։ «ՈՉ» քարոզչական կողմի համար նմանատիպ որևէ ռեպորտաժ չէր առանձնացվել։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն արձանագրել է նաև, որ եթեր է տրամադրվել ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանին, որն անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանին, նշել էր, որ ՍԴ-ն սխալ որոշում է կայացրել ԲԴԽ-ի հետ կապված։ Ռեպորտաժում հակառակ որևէ կարծիք ներկայացված չի եղել։ Սա ևս մասնագիտական էթիկայի խախտում է և հանրաքվեին նախորդող ժամանակահատվածում ՍԴ֊ի դեմ նման միակողմանի հարցազրույցը պետք է դիտարկել իբրև «ԱՅՈ»֊ի քարոզչություն։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում հարկատուների գումարներով գործող Հանրային հեռուստաընկերությանը պահպանել անկողմնակալությունը և ապրիլի 5-ին նախատեսված սահամանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը լուսաբանել հավասարության և մասնագիտական էթիկայի պահպանման սկզբունքներին համահունչ։

“Media Advocate” Initiative: Public Television of Armenia conducted a hidden propaganda of the “YES” headquarters
06/03/2020 12:05
From February 24 to March 4, 2020, the Public Television of Armenia, operating at the expense of taxpayers allocated 160 minutes 16 seconds of its air to the topic of the constitutional referendum, 19 minutes 45 seconds of which were allocated to the “NO” campaign, 38 minutes 41 seconds to the “YES” campaign and 101 minutes 50 seconds were neutral remarks. The Public TV also aired “YES” and “NO” campaign video clips of up to 1-minute duration each.
“Media Advocate” Initiative reports that the Public Television of Armenia conducted a hidden propaganda of the “YES” headquarters. A publicly-funded television station has presented a report on the real authors of the “YES” logo. The report was aired several times, for two consecutive days; on February 27 and 28. It is worth mentioning that no such report was aired for the “NO” side of the campaign.
“Media Advocate” Initiative also reported that Hayk Hovhannisyan, a member of the Supreme Judicial Council (SJC), was the guest of the Public TV. In an interview, referring to the Constitutional Court, Hovhannisyan stated that it had made a wrong decision regarding the SJC. That is, no contrary opinion was presented. This is also a violation of professional ethics, and the fact of presenting such a unilateral interview in the period preceding the referendum, may also be viewed as “YES” propaganda.
“Media Advocate” Initiative urges Public Television, operating at the expense of taxpayers, to maintain impartiality and to cover the campaign of referendum on amendments to the RA constitution scheduled for April 5, in keeping with the principles of equality and professional ethics.