Արցախում կորոնավիրուսով վարակման դեպք չի արձանագրվել. խուճապային լուրերը տարածվում են Ադրբեջանից
Մեդիատիրույթում ֆեյսբուքյան խմբերի և կեղծ օգտատերերի միջոցով տեղեկություն է տարածվում, թե իբր Ստեփանակերտի կենտրոնական հիվանդանոց են տեղափոխվել 11 քաղաքացի և 27 զինծառայող՝ կորոնավիրուսի ախտանիշներով։ Այս մասին հայտնում են տեղեկատվության ստուգման կենտրոնից:
Նույն բովանդակությամբ  լուրը դեռևս մարտի 5-ին տարածվել էր Ֆեյսբուքում` Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի անունից ներկայացող, սակայն Ադրբեջանից կառավարվող կեղծ էջի կողմից։ Թե՛ տարածվող լուրը, և թե՛ Բակո Սահակյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջ ունենալը հերքվեցին։
Սակայն Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված նոր դեպքերին զուգահեռ՝ ապատեղեկատվությունը կրկին սկսեց շրջանառվել։
Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը կապ հաստատեց նաև Արցախի Առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի հետ, որը ևս հերքեց տարածվող լուրը՝ հայտնելով, որ Արցախում վիրուսի ներթափանցման որևէ դեպք չկա  և իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցները։

В Арцахе не выявлено случаев заражения короновирусом – панические слухи  распространяются из Азербайджана
14/03/2020 14:16
В Арцахе не выявлено случаев заражения короновирусом – панические слухи распространяются из Азербайджана
В медиапространстве через фейковых пользователей и групп в Facebook распространяются слухи о том, что якобы в Центральную больницу Степанакерта доставлены 11граждан и 27 военнослужащих с симптомами заражения коронавирусом. Об этом сообщает Центр проверки информации. В Китае
Аналогичные сведения были распространены в Facebook еще 5 марта на фейковой странице, которая якобы принадлежит президенту Арцаха Бако Саакяну, однако управляется из Азербайджана. И распространенный слух, и существование официальной страницы Бако Саакяна в Facebook были опровергнуты.
Однако параллельно с подтвержденными в Армении новыми случаями коронавируса, дезинформация опять начала распространяться.
Центр проверки информации связался с министром здравоохранения Арцаха Араиком Багряном, который также опроверг эти слухи, заявив, что в Арцахе нет случаев заражения коронавирусом и осуществляются все необходимые профилактические меры.