Արարատ Միրզոյանը հրահանգել է պատրաստվել հնարավոր ԱԺ նիստին՝ արտակարգ դրության հարցով
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը զրուցել է ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարության հետ և խնդրել ԱԺ հնարավոր հատուկ նիստի մասին զգուշացնել իրենց խմբակցությունների անդամներին, գրել է Facebook-ի իր էջում ԱԺ նախագահը՝ տեղեկացնելով նաև, որ ԱԺ աշխատակազմին հրահանգել է պատրաստվել հնարավոր նիստին։
«Ստորև տեղադրում եմ ԱԺ կանոնակարգ  սահմանադրական օրենքի համապատասխան հոդվածը․
Հոդված 48. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում հատուկ նիստը գումարելու և անցկացնելու կարգը
1. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ:
2. Եթե արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Կառավարության որոշման հրապարակումից հետո՝ չորս ժամվա ընթացքում, գրանցված պատգամավորների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ, ապա նիստը սկսվում է առանց իրավազորության ապահովման:
3. Հարցի քննարկման ընթացքում՝
1) հիմնական զեկուցմամբ հանդես է գալիս վարչապետը կամ Կառավարության ներկայացուցիչը, որին զեկուցումից հետո կարող են տրվել հարցեր.
2) հարակից զեկուցում չի լինում.
3) մտքերի փոխանակության ընթացքում կարող են ելույթ ունենալ միայն մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներ:
4. Եթե մինչև հարցի քննարկումն ավարտվելը նիստի իրավազորությունը՝
1) ապահովվում է, ապա խմբակցության ղեկավարը կամ քարտուղարը կարող է ներկայացնել արտակարգ դրությունը կամ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված որևէ միջոցառում վերացնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ: Նախագծի հետ ներկայացվում է դրա վերաբերյալ խմբակցության որոշումը: Նախագիծն առանց քննարկման քվեարկության է դրվում եզրափակիչ ելույթից անմիջապես հետո: Որոշումն ընդունվում և հրապարակվում է Կանոնակարգի 107-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերով սահմանված կարգով: Եթե որոշումը չի ընդունվում, ապա նման նախագիծ կարող է ներկայացվել ոչ շուտ, քան մեկ ամիս հետո: Քվեարկությունից հետո նախագահողը հայտարարում է հատուկ նիստն ավարտված.

Арарат Мирзоян поручил подготовиться к возможному заседанию парламента в связи с вопросом введения чрезвычайной ситуации
16/03/2020 14:56
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян провел беседу с руководителями парламентских фракций.
«Попросил предупредить о возможном специальном заседании парламента членов их фракций. Аппарату Национального Собрания также поручено подготовиться к возможному заседанию.
Ниже представляю соответствующую статью конституционного закона "Регламент НС":
Статья 48.  Порядок созыва и проведения специального заседания в случае объявления чрезвычайного положения
1. В случае объявления чрезвычайного положения в силу права  немедленно созывается специальное заседание Национального Собрания.
2. Если в течение четырех часов после обнародования постановления Правительства об объявлении чрезвычайного положения  число зарегистрированных депутатов недостаточно для правомочности заседания, то заседание начинается без обеспечения правомочности.
3. В ходе рассмотрения вопроса:
1)  с основным докладом выступает Премьер-министр или представитель Правительства, которому после выступления могут задаваться вопросы;
2)  содоклад не имеет места;
3) в ходе прений могут выступать только по одному представителю от постоянных комиссий и фракций.
4. Если до завершения рассмотрения вопроса правомочность заседания:
1) обеспечивается, то руководитель или секретарь фракции может представить проект постановления Национального Собрания об отмене чрезвычайного положения или одного из мероприятий, предусмотренных правовым режимом чрезвычайного положения. К проекту прилагается решение фракции об этом. Проект ставится на голосование без обсуждения непосредственно после заключительного выступления. Постановление принимается  и оглашается в порядке, установленном частями 4 и 5 статьи 107 Регламента. Если постановление не принимается, то подобный проект может быть представлен не ранее чем через месяц. После голосования председательствующий объявляет специальное заседание закрытым;
2) не обеспечивается, то председательствующий объявляет специальное заседание закрытым», - сообщил спикер парламента.