Իրաքում ԱՄՆ առաջին բազան ամբողջովին անցել է իրաքյան բանակի վերահսկողության տակ
Իրաքի տարածքում տեղակայված ԱՄՆ-ի առաջին ռազմակայանն ամբողջովին անցել է իրաքյան բանակի վերահսկողության տակ: Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է իրաքյան «As-Sumariya» հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի ԱՄՆ կողմից ղեկավարվող միջազգային կոալիցիան իրաքյան բանակի ներկայացուցիչներին է հանձնել «Ալ-Քայիմ» ռազմակայանը, որը նախկինում օգտագործվում էր միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիայի զորքերի կողմից:
Հստակեցվում է, որ փոխանցումը կատարվել է պաշտոնապես: Միևնույն ժամանակ, հեռուստաալիքն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ իրաքյան զորքերը սկսել են ժամանել այս հենակետ դրա պաշտոնական փոխանցումից մի քանի օր առաջ, երբ ամերիկացիները դեռ ամբողջությամբ դուրս չէին բերել իրենց զորքերն այնտեղից:

Первая база США в Ираке полностью перешла под контроль иракской армии
Первая американская военная база, расположенная на территории Ирака, полностью перешла под контроль иракской армии. Об этом в четверг сообщил иракский телеканал "Ас-Сумария".
По данным телеканала, международная коалиция, возглавляемая США по борьбе с "Исламским государством" (запрещено в России), в четверг передала представителям иракской армии военную базу "Аль-Каим", которая ранее использовалась войсками международной антитеррористической коалиции.
Уточняется, что передача прошла официально, а не просто на словах. При этом телеканал обращает внимание на то, что иракские военные начали прибывать на данную базу за несколько дней до ее официальной передачи, когда американцы еще не полностью вывели оттуда свой военный контингент.