ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է գումարել. քննարկվում է մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտելու դեպքում իրավական պատասխանատվության հարցը
Ազգային ժողովն այս պահին արտահերթ նիստ է հրավիրել։
Օրակարգում Քրեական և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքերում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծն է՝ առաջին և երկրորդ ընթերցումով։
«Հրատապությունը պայմանավորված է նրանով, որ առաջիկայում շաբաթ-կիրակի օրեր են և մոտ 600 ինքնամեկուսացված անձինք ունենք, առաջարկում ենք երկու ընթերցումն էլ կազմակերպել հրատապ», - ասաց հարցով հիմնական զեկուցող, արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նկատեց՝ կանոնակարգի համաձայն չեն կարող նիստերը շարունակել 23:00-ից հետո, իսկ վաղը շաբաթ օր է , հետևաբար չեն կարող նիստ գումարել։ Միրզոյանը կոչ արեց առաջին ընթերցումը կազմակերպել այսօր, իսկ երկրորդը՝ երկուշաբթի:
Միրզոյանի նշեց, որ ըստ կանոնակարգի՝ պատգամավորներն իրավունք ունեն 3 ժամվա ընթացքում առաջարկություներ ներկայացնել, ինչն այսօր չեն հասցնի։ «Իմ քայլի» պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանն առաջարկեց խմբակցությունների ղեկավարների համաձայնության դեպքում երեք ժամից պակաս ժամանակահատվածում առաջարկներ ներկայացնել կամ էլ համաձայնության գալ, որ չկան առաջարկներ ու անցնել երկրորդ ընթեցման։
ԱԺ նախագահն ասաց, եթե անգամ այս պահին բոլոր պատգամավորները միաձայն հայտարարեն, որ չունեն առաջարկներ, չի բացառվում, որ 2 ժամ հետո առաջարկներ ծագեն ու ստացվի, որ նրանց զրկել են ձայնի իրավունքից։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ նկատեց՝ ԱԺ կանոնակարգը բացեր ունի, քանի որ հարմարեցված չէ արտակարգ դրության պայմաններում աշխատելուն։
«Արտակարգ դրության ժամանակ ԱԺ-ն հնարավորություն չունի արտակարգ ռեժիմով աշխատելու և կանոնակարգով սահմանափակված է սովորական ռեժիմով աշխատանք», - ասաց նա։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություն ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նկատեց, որ եթե բոլոր խմբակցությունները պատրաստ են, ապա արտակարգ դրությունից ելնելով՝ պատրաստ են աշխատել մինչև գիշեր։
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն էլ ընդգծեց, եթե օրենքի ընդունման ձևը չի պահպանվել, այն կարող է սահմանադրական խնդիրներ առաջացնել՝ կոչ անելով պահպանել ԱԺ կանոնակարգը։

Armenian NA convenes extraordinary session to discuss criminal and legal responsibility for violation of self-isolation and isolation regime
20/03/2020 21:45
Armenia’s parliament has convened an extraordinary session today to discuss amendments in the RA legislation on criminal and administrative violations at first and second readings.
“The urgency is agreed with the coming week-end and about 600 self-isolated people. We offer to conduct first and second readings,” chief reporter, deputy justice minister Vahe Danielyan said.
NA chairman Ararat Mirzoyans said the NA Charter does not allow conduction of sessions after 11pm while tomorrow is Saturday and session cannot be convened either.
Mirzoyan urged to organize first reading today and the second on Monday.
My Step faction head Lilit Makunts noted that the NA Charter has gaps not being accommodated to working in state of emergency.
“During the state of emergency the NA does not have opportunity to work in emergency regime as the Charter envisages regular work,” she said.
Bright Armenia faction head Edmon Marukyan said that if all the factions are ready, they agree to work till late at night.
Head of State-Legal Affairs Standing Committee Vladimir Vardanyan said if the rules are not preserved while adopting a law it may create constitutional issues and urged to follow the NA Charter.