Իտալիայում գնահատել են կորոնավիրուսի հետևանքով տնտեսական կորուստները
Իտալիայի տնտեսական կորուստները՝ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շրջանակներում արտադրության դադարների հետևանքով, կարող են կազմել մոտ 100 միլիարդ եվրո ամեն ամսվա համար, հայտնել է իտալական արդյունաբերության (Confindustria) գլխավոր կոնֆեդերացիայի նախագահ Վինչենցո Բոչչան:
«Այս դեկրետի հետևանքով հարց է առաջանում տնտեսական արտակարգ իրավիճակներից ռազմական տնտեսություն անցնելու վերաբերյալ», - ասել է Բոչչան՝ «Radio Capital»-ի եթերում:
Իտալացի արդյունաբերողների ասոցիացիայի ղեկավարի խոսքով՝ երկրում փակվել է արտադրական ձեռնարկությունների 70 տոկոսը:
«Եթե մեր ՀՆԱ-ն տարեկան 1800 միլիարդ եվրո է, դա նշանակում է, որ մենք ամսական 150 միլիարդ ենք արտադրում: Եթե մենք փակենք արտադրության 70 տոկոսը, կստացվի, որ ամեն 30 օրում կկորցնենք 100 միլիարդը», - ընդգծել է Բոչչան:

В Италии оценили экономические потери от коронавируса
Экономические потери Италии от прекращения производственной деятельности в рамках борьбы с распространением коронавируса могут составить около 100 миллиардов евро в месяц, заявил президент Всеобщей конфедерации итальянской промышленности (Confindustria) Винченцо Бочча.
"Посредством этого декрета ставится вопрос о переходе от экономической чрезвычайной ситуации к военной экономике", - заявил в этой связи Бочча, выступая в понедельник в эфире радиостанции Radio Capital.
По словам главы объединения итальянских промышленников, в стране прекращают работу 70% производственных мощностей.
"Если наш ВВП составляет 1800 миллиардов евро в год, это означает, что в месяц мы производим 150 миллиардов. Если мы закрываем 70% производства, это значит, что каждые 30 дней мы будем терять 100 миллиардов", - подчеркнул Бочча.