Դևեջյանի մահը, կարելի է ասել, մեծն Ազնավուրից հետո, անամոքելի վիշտ է հայ-ֆրանսիական բարեկամության համար. Վարչապետի ցավակցականը
29/03/2020 15:43
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դևեջյանի մահվան կապակցությամբ:
«Մեծագույն կսկիծով տեղեկացա ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ, Օ-դը-Սեն դեպարտամենտի նախագահ, մեր հայրենակից Պատրիկ Դևեջյանի մահվան մասին։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում բարեկամ Ֆրանսիային և ֆրանսիացի ժողովրդին Ֆրանսիայի հասարակական և քաղաքական կյանքում կարևոր ներդրում բերած մեծ գործչի կորստյան կապակցությամբ։
Պատրիկ Դևեջյանի մահը, կարելի է ասել, մեծն Շառլ Ազնավուրից հետո, անամոքելի վիշտ է հայ-ֆրանսիական բարեկամության համար, ով այդ եղբայրական մտերմության վառ խորհրդանիշ էր։ Դևեջյանը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ֆրանսահայությանը հուզող հարցերի առաջմղման պայքարի շուրջ 50-ամա պայքարի անմնացորդ նվիրման մարմնավորումն էր։
Այս ծանր պահին մեր աղոթքներով վշտակցում և սատարում ենք Պատրիկ Դևեջյանի ընտանիքին և մերձավորներին», - ասված է վարչապետի հեռագրում։

Nikol Pashinyan: “The passing of Patrick Devedjyan is an irreparable loss for Armenian-French friendship”
29/03/2020 18:53
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a condolence message on the demise of French politician Patrick Devedjian. The message reads, in part:
“With deep sorrow, I learned about the demise of French politician, President of the Department of Haut-de-Seine, our compatriot Patrick Devedjian.
On behalf of the Government of the Republic of Armenia, the Armenian people and on my own behalf, I express deep condolences to friendly French people on the demise of a prominent political figure who made an important contribution in the social and political life of France.
We can state that the passing of Patrick Devedjian that came after the demise of Charles Aznavour is an irreparable loss for Armenian-French friendship. Devedjian was the embodiment of the 50-year-long struggle for the international recognition of the Armenian Genocide and for the promotion of issues of concern to Armenians in France.
At this difficult moment of heavy loss, we pray and express deep condolences and sympathy to the family and friends of Patrick Devedjian.”