«Սա բացարձակ անիմաստ, ապարդյուն գործընթաց է, որը նեխուժում է մարդու անձնական տիրույթ». ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու քացաքացիների տեղորոշման նախագծին
31/03/2020 11:46
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծում առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարված փոփոխությունները կոսմետիկ բնույթ են կրում, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը։
«Դրանք փոփոխություններ էլ չեն, թեթև կոսմետիկ շտկումներ են։ Նախարարը ասաց, որ միջազգային պրակտիկայում սա վերջին քայլն է, երբ վիճակն այնքան է սրվում, որ պետք է որոշակի վճռական քայլեր կատարեն։ Եթե վիճակը սրվել է, խնդրում եմ, թող հայտարարեն՝ ինչում է բանը, և ինչու են այս օրինագիծը փորձում ընդունել», - ասաց Աբովյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ նախագիծն արդյունավետ չէ՝ որպես համաճարակի դեմ պայքարի գործիք։ Աբովյանն ընդգծեց, որ ԲՀԿ տեսակետը չի փոխվել՝ երկրորդ ընթերցմանը ևս դեմ է քվեարկելու։
Խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն էլ նշեց, որ արդարադատության նախարարի փաստարկը՝ Կորեայի օրինակը որպես միջազգային փորձ, համոզիչ չէ:
«Երբ նման օրենսդրական նախագիծ այնտեղ էր կյանքի կոչվում, դրական թեստավորվածների քանակը 30 էր, իսկ Հայաստանում երբ մենք ունենք շուրջ 500 թեստավորված, սա բացարձակ անիմաստ, ապարդյուն գործընթաց է, որը նեխուժում է մարդու անձնական տիրույթ», - ասաց Տոնոյանը։

Это абсолютно бессмысленный, неэффективный процесс проникновения в личное пространство человека – «Процветающая Армения» проголосует против
31/03/2020 13:55
Законопроекты о внесении дополнений в законы «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной связи» после первого чтения были просто косметически скорректированы, заявил сегодня на брифинге секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
«Это даже не изменения, а просто косметические исправления. Министр заявил, что в международной практике это последний шаг, когда ситуация настолько обостряется, что должны быть сделаны некоторые решительные шаги. Если ситуация на самом деле такая острая, то пусть объявят об этом, в чем дело? Почему пытаются принять этот закон?» - сказал депутат.
Он подчеркнул, что как инструмент борьбы с коронавирусом – законопроект неэффективен. Арман Абовян подчеркнул, что позиция фракция «Процветающая Армения» не изменилась и фракция проголосует «против» также во втором чтении.
Депутат фракции Ивета Тоноян отметил, что приведенный министром юстиции аргумент – пример Кореи как международный опыт – неубедителен.
«Когда там принимался подобный законодательный проект, количество протестированных на COVID-19 с положительным результатом составляло 30. А в Армении, когда у нас уже протестированы порядка 500 человек, это абсолютно бессмысленный, неэффективный процесс проникновения в личное пространство человека», - сказала Ивета Тоноян.