Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 16-ին կմասնակցի Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստին
07/04/2020 15:11
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի կողմից այսօր պաշտոնական գրություն է ուղարկվել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական   հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին` ի պատասխան ս.թ. ապրիլի 6-ին նրա կողմից ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հղված գրության: Գրասենյակի պատասխանատուի ստորագրությամբ ուղարկված գրության մեջ նշվել է, որ չնայած ՀՀ երրորդ նախագահը որևէ օրենքով չի կրում պարտականություն հանձնաժողովի լսումներին ներկայանալու, այդ թվում` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքով, այդուհանդերձ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը ո՛չ հանձնաժողովում և ո՛չ էլ որևէ այլ ձևաչափով խնդիր չունի մանրամասներ ներկայացնելու Ադրբեջանի կողմից 2016թ. սանձազերծված ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի մասին, առավել ևս, որ ռազմական լայնածավալ այդ գործողությունների վերաբերյալ մինչ այժմ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրապարակային բազմաթիվ անդրադարձներ են եղել` ելույթներ, հարցազրույցներ, նախագահի մասնակցությամբ անցկացված խորհրդակցություններ, հանդիպումներ, նիստեր, որոնցում բավականին հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել այդ իրադարձություններին:
Պաշտոնական պատասխանում միաժամանակ ընդգծվել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով, մինչդեռ Անդրանիկ Քոչարյանի` 06.04.2020 թվականի վերոհիշյալ գրությամբ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղարկված հրավերը մերժելու դեպքում գրավոր հիմնավորումներ ներկայացնելու խնդրանքը չի բխում Սահմանադրությամբ և օրենքներով հանձնաժողովին վերապահված լիազորությունների շրջանակից, ուստի առաջարկվել է հիշյալ պաշտոնատար անձին` այսուհետ գործել բացառապես իր լիազորությունների սահմաններում:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը նաև խնդրել է պարզաբանել` արդյո՞ք հանձնաժողովի փակ նիստը ձայնագրվում, սղագրվում և պատշաճ կարգով արխիվացվում է, թե՞ ոչ և տեղեկացրել է, որ նախագահ Սարգսյանը նպատակահարմար է գտնում 2016թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողով այցելել  ՀՀ կառավարության որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետի ավարտից հետո` պայմանով, որ ձայնագրության մեկ օրինակը նիստից հետո տրամադրվելու է ՀՀ երրորդ նախագահին, եթե նիստի ընթացակարգով ձայնագրություն նախատեսված է, հակառակ դեպքում` տալ ձայնագրման հնարավորություն:
«Թեև տարակուսելի է, որ համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում ԱԺ հանձնաժողովը որոշել է նիստ անցկացնել, այնուամենայնիվ,  ՀՀ կառավարության կողմից արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգման որոշում կայացնելու դեպքում անգամ  ՀՀ երրորդ նախագահը պատրաստ է ս.թ. ապրիլի 16-ին, ժամը 14:00-ին այցելել հանձնաժողով»,-ասված է ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի պատասխանում:

Серж Саргсян 16 апреля примет участие в заседании комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны
07/04/2020 16:30
Офис третьего президента Армении сегодня направил официальное письмо председателю постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андранику Кочаряну в ответ на адресованное им 6 апреля письмо третьему президенту Армении Сержу Саргсяну.
В официальном письме офиса третьего президента отмечается, что, хотя и третий президент Армении не несет обязанность являться на слушания комиссии по какому-либо закону, в том числе и по закону «Регламент Национального Собрания», тем не менее, у президента Сержа Саргсян нет никаких проблем с тем, чтобы представить подробности развязанной Азербайджаном в 2016 году апрельской военной агрессии ни в комиссии, ни в каком-либо другом формате, тем более что до сих пор Серж Саргсян неоднократно выступал с публичными заявлениями, интервью об этих широкомасштабных военных действиях, а также на совещаниях, встречах и заседаниях с участием президента.
В официальном ответе отмечается также, что согласно части 1 статьи 6 Конституции Республики Армения, государственные органы, органы местного самоуправления и должностные лица правомочны выполнять только те действия, на которые они уполномочены Конституцией или законами, в то время как просьба предоставить письменные обоснования в случае отказа от приглашения в адресованном третьему президенту Армении Сержу Саргсяну письме Андраника Кочаряна от 06.04.2020г., не вытекает из предоставленных Конституцией и законами полномочий комиссии. Посему вышеуказанному лицу предложено впредь действовать исключительно в рамках его полномочий.
Офис третьего президента Армении также попросил разъяснить, записывается, стенографируется и архивируется в надлежащим порядке закрытое заседание комиссии, или нет. Офис третьего президента Армении сообщил, что президент Серж Саргсян считает целесообразным посетить специальную следственную комиссию для изучения обстоятельств военных действий в апреле 2016 года после окончания срока чрезвычайного положения, объявленного на всей территории республики решением правительства Армении, с условием, что третьему президенту Армении после заседания будет предоставлен один экземпляр записи – если запись заседания предусмотрена процедурой заседания, в противном случае предоставить возможность записи.
«Несмотря на то, что решение комиссии о проведении заседание в условиях создавшейся из-за пандемии ситуации вызывает недоумение, третий президент Армении в случае непринятия правительством Армении решения о продлении режима чрезвычайного положения готов 16 апреля в 14:00 посетить комиссию», - говорится в ответе офиса третьего президента Армении.