2019-ին Հայաստանին տրամադրվող ԵՄ ֆինանսական աջակցությունը կազմել է 65 միլիոն եվրո
2019 թվականին ավարտվել են ԵՄ-ի կողմից 2018 թվականի գործողությունների ծրագրի շրջանակում Հայաստանին տրամադրվող 36 միլիոն եվրո դրամաշնորհային 2 համաձայնագրերի ստորագրման և հաստատման գործընթացները, ասված է «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ծրագրի 2019 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցում։
«Զգալիորեն աճել է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը: Մասնավորապես, 2019 թվականին տարեկան գործողությունների ծրագրի շրջանակներում Հայաստանին տրամադրվող գումարը կազմել է 40 միլիոն եվրո, որին ավելացել է ևս 25 միլիոն եվրո հովանոցային ֆոնդի շրջանակում՝ կազմելով ընդհանուր առմամբ 65 միլիոն եվրո, որը գրեթե երկու անգամ գերազանցում է 2018 թվականի տարեկան գործողությունների ծրագրով նախատեսված գումարը:
Նշված դրամաշնորհային 3 համաձայնագրերն արդեն համաձայնեցվել են եվրոպական կողմի հետ, քննարկվել են շահագրգիռ կողմերի միջև և առաջիկայում կստորագրվեն: Քննարկվել և նախանշվել են նաև ԵՄ-ի կողմից 2020 թվականի գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՀՀ-ին տրամադրվող դրամաշնորհի ուղղությունները, որոնց ընդհանուր գումարը ևս կկազմի առնվազն 65 միլիոն եվրո», - ասված է զեկույցում:

В 2019 году ЕС предоставил Армении финансовое содействие в размере 65 млн. евро
В 2019 году завершился процесс подписания и утверждения двух грантовых соглашений о предоставлении Армении 36 млн. евро Евросоюзом в рамках Программы действий на 2018 год, говорится в докладе «О результатах и ходе выполнения программы правительства Республики Армения на 2019 год».
«Предоставляемое ЕС финансовое содействие Армении значительно увеличилось. В частности, предоставленная Армении в рамках годовой программы действий сумма составила 40 млн. евро, к которой прибавились еще 25 млн. евро из зонтичного фонда, составив в общем 65 млн. евро, что почти в два раза превышает сумму, предусмотренную Программой действий на 2018 год.
Указанные три грантовые соглашения уже согласованы с европейской стороной, обсуждены между заинтересованными сторонами и вскоре будут подписаны. Обсуждены и обозначены и направления предоставляемых ЕС в рамках Программы действий на 2019 год грантов, общая сумма которых также составит как минимум 65 млн. евро», - говорится в докладе.