Կառավարությանն արած առաջարկների հեղեղից կարելի է գլխապտույտ ստանալ. Նիկոլ Փաշինյան
Այս պահի դրությամբ՝ հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակում արդեն իսկ բաշխվել է երեք միլիարդ 670 միլիոն դրամ, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշեց, որ այս թիվն իրենց նախատեսածի  տասը տոկոսից էլ պակաս է։
«Ամենօրյա ռեժիմով մենք թարմացնում ենք տվյալները, բազան մի քանի օրվա ընթացքում կամբողջանա ու ամբողջ օգնությունը, աջակցության փաթեթեներն արդեն հադանելի կլինեն քաղաքացիներին, ովքեր շահառու են», -  ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի բանկերը շուրջ 290 հազար քաղաքացիների տվել են վարկային արձակուրդ՝ 9,3 միլիարդ դրամի չափով։
Նա ասաց, որ վարկային արձակուրդ է տրվել նաև 5300 իրավաբանական անձի՝ 15,4 միլիարդ դրամի չափով։
«Կա բոլոր հիմքերն ասելու, որ այս պրոցեսը կշարունակվի, բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ այս որոշումները կայացվել են առանց որևէ վարչական ներգործության կառավարության կողմից, ես շատ կարևոր եմ համարում սա ընդգծել։ Բանկային համակարգը գտնվում է շատ հանդարտ վիճակում», - ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ կառավարությանը բազմաթիվ առաջարկներ են անում, թե ինչ անել։
«Այդ առաջարկների հեղեղից գլխապտույտ կարելի է ստանալ, ես ուզում եմ ընդգծել, որ մենք ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք, կառավարությունը հստակ ռազմավարություն ունի, թե ինչպես է հաղթահարել ճգնաժամը, իհարկե, մենք կլսենք բոլորին, բայց մեր քայլերը տեղավորվելու են մեր ռազմավարության մեջ», - ասաց Փաշինյանը։

Armenia’s government has clear strategy to overcome the crisis: PM
In the sidelines of anti-crisis events the government distributed already 670 million AMD, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting today, adding that the sum is 10% less than expected.
“We are updating information daily. The data base will be completed in few days and the whole assistance, support packages will be available for the stakeholders,” he said.
Pashinyan said so far Armenia’s banks have given credit holiday to 290 citizens amounting to 9,3 billion AMD.
He said credit holiday has also been given to 5,300 legal entities amounting to 15,4 billion AMD.
“All the grounds exist for continuing this process, but I want to stress that these decisions have been made without government’s administrative influence. I consider it very important to stress. The banking system is in very mild condition,” the Prime Minister said.
He said the government receives numerous proposals on what to do.
“The flow of proposals makes feel dizzy. I want to stress that we are working in a daily regime, the government has clear strategy how to overcome the crisis. Indeed, we will listen to all, but our steps must fit in our strategy,” he stressed.