«Փաստ». «Ալեքս տեքստիլի» աշխատակիցները խնդիրներ ունեն աշխատավարձերի ստացման հետ կապված
«Փաստ» թերթը «Ալեքս տեքստիլի» աշխատակիցներից ահազանգեր է ստացել, որ խնդիրներ ունեն աշխատավարձերի ստացման հետ կապված: Մասնավորապես՝ նրանք վարձատրվել են մարտ ամսվա աշխատած օրերի համար: 14 օր է, ինչ չեն աշխատում, սակայն վարձատրվել են միայն 4 օրվա համար: Նրանք գրանցված աշխատող են, ընկերության հետ կնքել են պայմանագրեր, աշխատավարձն էլ ստանում են բանկային քարտերի միջոցով:
Հարցի հետ կապված պարզաբանում ստանալու համար «Փաստը» դիմել է «Ալեքս տեքստիլ» ընկերությանը, որտեղից թերթին ընդամենն ասել են, թե իրենց ընկերությունում բոլոր հարցերը կարգավորվելու են աշխատանքային օրենսդրության սահմաններում:
Փաստացի, գործատուն պնդում է, որ իրենք առաջնորդվում են աշխատանքային օրենսդրությամբ՝ չմանրամասնելով, թե ինչ է սպասվում հարկադիր պարապուրդում գտնվող աշխատակիցներին, աշխատողները պնդում են, որ պարապուրդի մեջ գտնվող 14 (աշխատանքային 10) օրերի փոխարեն վարձատրվել են 4 օրվա համար: Ստեղծվում է յուրատեսակ փակուղի, որի առումով առավել հետևողական պետք է լինեն պատկան մարմինները:

«Паст»: У сотрудников «Алекс Текстиль» возникли проблемы с выплатой зарплаты
Сотрудники предприятия «Алекс Текстиль» сообщают о том, что у них возникли проблемы с выплатой зарплаты, пишет газета «Паст». В частности, им выплачена зарплата за отработанные в марте дни. Они не работают уже 14 дней, однако получили зарплату только за 4 дня. Это оформленные сотрудники, с компанией заключены трудовые договора и зарплата перечисляется на банковские карточки.
Для уточнения этого вопроса издание обратилось в компанию «Алекс Текстиль», где отметили, все вопросы будут урегулированы компанией в рамках трудового законодательства.
«Фактически, работодатель утверждает, что руководствуется трудовым законодательством, не уточняя, что ждет работников во время вынужденного простоя, а работники утверждают, что вместо 14 дней простоя (10 рабочих дней) оплачены только 4 дня. Возникла тупиковая ситуация, урегулированием которой должны заняться надлежащие органы», - отмечает газета.