Ովքեր համարձակվում են ասել, որ Փաշինյանի աչքի վերևն ունք կա՝ ուղղակի կատաղածներ են, նախկին ռեժիմի մնացուկներ. Աննա Իսրայելյան
20/04/2020 16:29
Հանրահայտ ճշմարտություն է՝ ով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին սրբի տեսքով է նկարում, նրա պատկերը շապիկների ու գլխարկների վրա է տպում, նրա անունով երդվում և այլն, դա անում է իբրև «նվիրյալ» և անվարձահատույց: Իսկ ով համարձակվում է ասել, որ իր աչքի վերևն ունք կա, որ իր անորակ կադրերը միայն եթերում չեն և այլն, իրենք ուղղակի կատաղածներ են, նախկին ռեժիմի մնացուկներ են, քանի որ փող չեն ստանում:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Aravot.am-ի խմբագիր Աննա Իսրայելյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա խոսքերին՝ «Լրատվամիջոցների 99%-ը և լրագրողների 70%-ն իշխանություններից փող է ստացել։ Հիմա չի ստանում և ամբողջ լրատվական դաշտը կատաղած ա, որ հիմա փող չի ստանում: Ուրիշ տեղերից էլ որ ստանում են, վախվխելով են ստանում՝ կարո՞ղ է ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան բացահայտվի, խայտառակ լինեն»։
«Հասցեական, անվանական հայտարարություններ հնչեցնելու հորդորի փոխարեն ուղղակի մի բան առաջարկեմ. «Չէին սպասում» հաղորդաշար կար, ժամանակին և իր բնակարան էին այցելել, և մեզնից շատերի, օրինակ՝ նաև իմ: Ես 30 տարուց ավելի է՝ լրագրող եմ և ամբողջ կյանքումս երկու տեղ եմ աշխատել: Համեմատեք ու շատ հարցերի պատասխաններ կստանաք», - նշեց մեր զրուցակիցը՝ թեմայի շուրջ իր ասելիքը սահմանափակելով այսքանով:
«Կոչ ենք անում վարչապետին հրապարակել բոլոր այն լրագրողների և լրատվականների անունները, որոնք գումար են ստացել։ Այդպիսով` Նիկոլ Փաշինյանը կօգնի հայրենական լրատվությանը, հակառակ դեպքում՝ ստացվում է, որ վարչապետն անհիմն է պիտակավորում լրատվականներին և լրագրողական համայնքին։ Նման գործելաոճը չի բխում ազատ խոսքի իրավունքի շահերից և, փաստացի, կանխակալ վերաբերմունք է ստեղծվում այս կամ այն լրատվականի համար», - նշված է հայտարարության տեքստում։

Пашинян называет тех, кто смеет его критиковать, остатками прежнего режима – Анна Исраелян
Общеизвестная правда, что те, кто изображает премьер-министра Никола Пашиняна в облике святого, носит майки и кепки с его изображением, клянется его именем и т.д., делает это в знак преданности, самозабвенно и безвозмездно. А те, кто смеет критиковать его, заявлять, что его низкосортные кадры не только в эфире и т.д., они – просто бешеные, остатки прежнего режима, поскольку не получают денег.
Такую точку зрения высказала в беседе с корреспондентом Aysor.am редактор сайта Aravot.am Анна Исраелян, касаясь озвученного накануне в прямом эфире Facebook Николом Пашиняном заявления: «99% средств массовой информации и 70% журналистов получали деньги от властей. Сейчас они не получают денег и все информационное поле в бешенстве. Если получают деньги из других мест, то постоянно в страхе, что где-то что-то раскроется и они опозорятся».
«Вместо призыва озвучивать адресные заявления, конкретные имена просто предложу кое-что. В свое время был такой цикл передач "Не ждали", во время которой съемочная группа побывала у него в квартире, а также в квартирах многих из нас, например, моей. Я больше 30 лет занимаюсь журналистикой и за всю жизнь работала в двух местах. Сравните просто и получите ответы на многие вопросы», - отметила Анна Исраелян, ограничившись этим.
Инициатива «Медиа защитник» выступила с заявлением, в котором призывала премьер-министра не распространять висящие в воздухе слухи и не навешивать ярлыки на своих бывших коллег.
«Призываем премьер-министра опубликовать имена всех журналистов и средств массовой информации, которые получили деньги. Тем самым Никол Пашинян поможет отечественным медиа, в противном случае получается, что премьер необоснованно дискредитирует средства массовой информации и журналистское сообщество. Подобный стиль действий не исходит из интересов права на свободу слова и, фактически, формирует предвзятое отношение к тому или иному информационному агентству», - говорится в заявлении.