Թողարկվել են «Գևորգ Չավուշ» և «Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակ» արծաթե հուշադրամները
21/04/2020 11:19
Թողարկվել են «Գևորգ Չավուշ» և «Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակ» արծաթե հուշադրամները, տեղեկացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
Գևորգ Չավուշ
Գևորգ Չավուշը (Գևորգ Ղազարյան, 1870 - 1907 թթ.) հայ ազատագրական շարժման հերոս է, ֆիդայի: Սովորել է Մշո Սբ Կարապետ վանքի դպրոցում: Մասնակցել է Սասունի ինքնապաշտպանական կռիվներին (1891-1894 թթ.): 1894 թ. սեպտեմբերին թուրքական կառավարությունը ձերբակալել է և դատապարտել Չավուշին 15 տարվա ազատազրկման: 1896 թ. բանտից փախել է Սասուն, ծանոթացել  զորավար Անդրանիկի հետ և զինակցել նրան: 1901 թ. մասնակցել է Բերդակի, Նորշենի և Առաքելոց վանքի կռիվներին, 1904 թ.՝ Սասունի ապստամբությանը, ղեկավարել է Իշխանաձորի և Տալվորիկի ինքնապաշտպանական գործողությունները: Չավուշի մարտական խումբը Արևմտյան Հայաստանի տարբեր վայրերում հերոսաբար կռվել է թուրքական գերազանցող ուժերի դեմ: 1907 թ. մայիսի 27-ին թուրքական զորքերը շրջապատում են Չավուշի ջոկատը Մշո դաշտի Սուլուխ գյուղում, որի մատույցներում էլ՝ կամրջի մոտ, նա զոհվում է անհավասար մարտում:
Չավուշը Արևմտյան Հայաստանում թուրքական վարչակարգի դեմ ոտքի ելած հայ ֆիդայական շարժման ակնառու դեմքերից է, իր ժողովրդի ազատագրման գործին նվիրված անձնազոհ մարտիկ:
Չավուշի հուշարձանը (քանդակագործ՝ Լևոն Թոքմաջյան) կանգնեցվել է Երևանում՝ համանուն հրապարակում: Նրա անունով կոչվել են փողոցներ, դպրոցներ Երևանում, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության այլ վայրերում:
Դիմերես` վահան և թուր՝ արևի շողերի ֆոնին:
Դարձերես` հայ հայդուկներին նվիրված հուշարձանախմբից (քանդակագործ` Յու. Մինասյան) հատված` Գևորգ Չավուշի դիմաքանդակի նախօրինակը, և թրով արծիվ:
Էսքիզների հեղինակն է Կարապետ Աբրահամյանը:
Հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը - 1000 դրամ
Մետաղը/հարգը - արծաթ 9250
Քաշը - 33,6 գ
Տրամագիծը - 40,0 մմ
Որակը - պրուֆ
Դրամաշուրթը - ատամնավոր
Տպաքանակը - 500 հատ
Թողարկման տարեթիվը - 2020
Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակ
Հայրենական մեծ պատերազմը (1941 թ. հունիսի 22 – 1945 թ. մայիսի 9) ԽՍՀՄ ժողովուրդների պատերազմն էր ֆաշիստական Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների դեմ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի (1939-1945 թթ.) կարևորագույն և վճռական մասը:
Թշնամու դեմ բոլոր ճակատներում խորհրդային ժողովուրդների հետ հերոսաբար մարտնչեցին նաև հայ ժողովրդի ավելի քան 500 հազար զավակներ, որոնցից շուրջ 200 հազարը զոհվեցին մարտերում։ 106 հայորդիներ արժանացան ԽՄ հերոսի կոչման, 27-ը` Փառքի երեք աստիճանների շքանշանների, ավելի քան 70 հազարը պարգևատրվեցին շքանշաններով և մեդալներով: ԽՍՀՄ զինված ուժերի հրամանատարական կազմում կային 60-ից ավելի հայ գեներալներ և ծովակալ, որոնք ղեկավարում էին խոշոր զորամիավորումներ: Նրանց շարքերում էին բանակի գեներալ Հ. Բաղրամյանը (հետագայում՝  ԽՄ մարշալ), ԽՍՀՄ նավատորմի ծովակալ Հ. Իսակովը, ավիացիայի մարշալ Ս. Խուդյակովը (Արմենակ Խանփերյանց), Հ. Բաբաջանյանը (հետագայում՝ զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ), գեներալներ Մ. Պարսեղովը, Ս. Գալաջևը, Ս. Մարտիրոսյանը, Հ. Մարտիրոսյանը, Ն. Սաֆարյանը, Ա. Կարապետյանը, Հ. Թումանյանը,  Բ. Առուշանյանը և շատ ուրիշներ:
Մայիսի 9-ը Մեծ հաղթանակի տոն է նախկին ԽՍՀՄ տարածաշրջանում յուրաքանչյուր ընտանիքի համար։ Մեր հայրերն ու պապերն են կերտել այդ հաղթանակը՝ դառնալով հերոսության և իրական հայրենասիրության օրինակ ապագա սերունդների համար։
Դիմերես` «Մայր Հայաստան» հուշարձանը Երևանում և Հայրենական պատերազմի 1-ին աստիճանի շքանշանը:
Դարձերես` վահան և Գեորգիևյան ժապավեն։
Անվանական արժեքը - 75 դրամ
Քաշը - 67,2 գ
Տրամագիծը - 50,0 մմ
Թողարկման տարեթիվը    2020
Ծանուցում
Հուշադրամները թանկարժեք մետաղներից պատրաստված դրամներ են, որոնք թողարկվում են երկրի ազգային, միջազգային, պատմամշակութային, հոգևոր և այլ արժեքները հասարակությանը ներկայացնելու, դրանք մետաղի տեսքով հավերժացնելու, ինչպես նաև դրամագիտական շուկայի պահանջարկը բավարարելու նպատակով:
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից: Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:
Հուշադրամները՝ հանդիսանալով հավաքորդական առարկա, թողարկվում են խիստ սահմանափակ քանակով և չեն վերաթողարկվում:
Դրամագետները, հավաքորդներն ու պարզապես ցանկացողները կարող են գնել ՀՀ հուշադրամները ՀՀ կենտրոնական բանկի «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է բանկի ներսում և բաց է բոլորի համար:
ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական տեղեկատվությունը հուշադրամների շրջանառության մեջ դնելու օրվա մասին չի ենթադրում, որ հուշադրամների վաճառքը կազմակերպվում է տվյալ օրվանից: Վաճառվող հուշադրամների և դրանց վաճառքի գնի մասին տեղեկատվությունը տեղադրվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի «Թղթադրամներ և մետաղադրամներ» - «Դրամագետ» վաճառասրահ տիրույթում, «Դրամագետ» վաճառասրահում վաճառվող դրամագիտական արժեքներ բաժնում:

“Gevorg Chavush” and “The 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War” silver collector coins were issued
21/04/2020 11:11
Gevorg Chavush
Gevorg Chavush (Gevorg Ghazaryan, 1870-1907) is a hero of the Armenian liberation movement, a fedai. He received education at St. Karapet Monastery School in Moush. He participated in the self-defense battles of Sasun (1891-1894). In September of 1894, the Turkish government arrested and sentenced Chavush to 15 years in prison. In 1896, he made a prison escape to Sasun, then met General Andranik and became armed companion with him. In 1901, Chavush participated in the battles of Berdak, Norshen and Arakelots monasteries, in 1904 - in the Sasun uprising, led the self-defense operations of Ishkhanadzor and Talvorik. Chavush’s fighting group heroically fought against dominant Turkish forces in various parts of Western Armenia. On May 27, 1907, Turkish troops surrounded the Chavush’s detachment in the village of Sulukh in the Mush valley, where at the approaches to the village, near the bridge Chavush was killed in an unequal battle.
Chavush is one of the prominent figures of the Armenian liberation movement, who rose up against the Turkish regime in Western Armenia, a selfless fighter dedicated to the liberation of his people.
In Yerevan the monument to Chavush (sculptor Levon Tokmajyan) was erected on the square named after him. There are also streets, schools in Yerevan and other places of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh that are named after him.
Obverse: a shield and a sword against the background of the rays of sunshine.
Reverse: prototype of the sculptural portrait of Gevorg Chavush (a fragment from the memorial complex dedicated to the Armenian hajduk, sculptor – Yu. Minasyan) and an eagle with a sword.
Designed by Karapet Abrahamyan.
Minted in the Lithuanian Mint.
Face value - 1000 dram
Metal/fineness - silver 925
Weight - 33,6 g
Diameter - 40,0 mm
Quality - proof
Edge - ribbed
Quantity - 500 pcs
Year of issue - 2020
The 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War
The Great Patriotic War (started June 22, 1941 - ended May 9, 1945) was the war people of the USSR fought against fascist Germany and its allies, an important and decisive part of World War II (1939-1945).
More than 500,000 Armenians with the other peoples of the Soviet Union fought heroically on all fronts against the enemy, of which about 200,000 was killed in the fightings. 106 Armenians were awarded the title of Hero of the Soviet Union, 27 – got the Orders of Glory (of three classes), and more than 70,000 were decorated with orders and medals. There were over sixty Armenian generals and one admiral in the command staff of the USSR Armed Forces, who led large military units. Among them were Army General H. Baghramyan (later Marshal of the Soviet Union), Soviet Navy Admiral I. Isakov (Hovhannes Isahakyan), Aviation Marshal S. Khudyakov (Armenak Khanperyants), H. Babajanyan (later Chief Marshal of Armed Troops), Generals M. Parseghov, S. Galajev, S. Martirosyan, H. Martirosyan, N. Safaryan, A. Karapetyan, H. Tumanyan, B. Arushanyan and many others.
May 9 is a Great Victory Day for families living in any part of the former Soviet Union. Our fathers and grandfathers made that victory and served as an example of heroism and true patriotism to future generations.