Կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը համարվում է վերացած
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հայտարարում է.
հաշվի առնելով, որ
- ՀՀ պարետի կողմից հայտարարված սահմանափակումները գործունեության մի շարք տեսակների համար վերացվել են,
- ներկայումս հանրապետությունում, անգամ բնակչության տեղաշարժի սահմանափակումների պայմաններում, անձանց համար հիմնականում ապահովված է համապատասխան վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ մասնավորապես, առկա են առցանց վճարումների մի շարք համակարգեր, գործող գրեթե յուրաքանչյուր առևտրի օբյեկտում առկա է վճարահաշվարկային տերմինալ, բանկերի շատ մասնաճյուղեր գործում են բնականոն ռեժիմով, յուրաքանչյուր բնակավայրում գործում է գոնե մեկ փոստային բաժանմունք,
- ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված համապատասխան միջոցառումներով էապես մեղմվել է սոցիալապես անապահով և խոցելի բնակիչներին մատուցված կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման խնդիրը,
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բոլոր բնակիչ-բաժանորդների համար համընդհանուր ճանաչված՝ վերջիններիս կողմից էլեկտրական էներգիայի, բնական գազի և խմելու ջրի (ջրահեռացման ծառայությունների) դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը սույն թվականի ապրիլի 22-ից համարում է վերացած։
Նշվածը, սակայն, չի սահմանափակում սպառողի իրավունքը յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում համապատասխան հիմնավորումների պարագայում դիմել մատակարարին կոմունալ ծառայությունների դիմաց չվճարումը պայմանագրի համաձայն ֆորս մաժորի հետևանք համարելու և մատուցվող ծառայությունը չդադարեցնելու համար։
Նշված գործընթացը կգտնվի հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո։
Հաշվի առնելով նշվածը՝ հանձնաժողովը կոմունալ ծառայությունների անխափան և հուսալի մատակարարման նպատակով հորդորում է բոլոր բաժանորդներին կատարել վճարումները։

Препятствующий коммунальным платежам форс-мажор считается устраненным – КРОУ Армении
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении распространила заявление, в котором призывает абонентов уплатить платежи за коммунальные услуги.
«Учитывая,
- что объявленные комендантом ограничения для ряда видов деятельности уже устранены,
- что в настоящее время в республике, даже в условиях ограничений на передвижения для населения, в основном обеспечена возможность уплаты соответствующих платежей для граждан, в частности существует ряд систем онлайн-платежей, почти в каждом действующем торговом объекте установлены платежно-расчетные терминалы, многие филиалы банков работают в нормальном режиме, в каждом населенном пункте действует хотя бы одно почтовое отделение,
- что утвержденные правительством соответствующие мероприятия существенно смягчили проблему оплаты коммунальных услуг для социально необеспеченных и уязвимых групп населения,
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении считает форс-мажор, препятствующий выполнению абонентами обязательств по оплате за электроэнергию, природный газ и питьевую воду, устраненным с 22 апреля 2020 года.
Однако это не ограничивает право потребителя в каждом конкретном случае в случае соответствующих обоснований неуплаты коммунальных услуг, в соответствии с договором, обращаться к поставщику – для признания неуплаты результатом форс-мажора и продолжения предоставляемой услуги. Указанный процесс будет под контролем комиссии.
Учитывая вышесказанное, комиссия с целью бесперебойного и надежного снабжения коммунальных услуг призывает всех абонентов произвести платежи».