Միջնորդում ենք հարցաքննության հրավիրել այն անձանց, ում գործողությունների արդյունքում Միքայել Մինասյանին ապօրինի մեղադրանք է առաջադրվել. Փաստաբան
23/04/2020 10:41
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի փաստաբանը հայտարարություն է տարածել։
«Անդրադառնալով երեկ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին առնչվող գործով ՊԵԿ-ի կողմից մամուլում տարածված հայտարարությանը, հարկ եմ համարում նախ նշել, որ «նախաքննության գաղտնիության և զսպվածության»  վերաբերյալ հրապարակային հորդոր անելուն զուգահեռ, կարելի էր հանձնարարել, որ թեկուզ այդ պահից սկսած «քրեական գործը» առնվազն քննվեր ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի ընթացակարգային պահանջների մինիմալ պահպանմամբ, այլ ոչ թե պաշտոնապես հայտարարվեր հաջորդ օրենքի խախտման մասին, այն է՝ հետախուզում է հայտարարվել առանց խափանման միջոց կիրառելու որոշման առկայության:
Ինչ վերաբերում է առանց նախորդող հանցանքը նկարագրելու կամ վկայակոչելու պայմաններում օրինական ծագում ունեցող գումարները մեկ բանկային հաշվեհամարից մեկ այլ հաշվեհամար տեղափոխելը որպես «փողերի լվացում» որակելու աննախադեպ փաստին, ապա դա, ի թիվս այլնի, Միքայել Մինասյանի նկատմամբ իրականացվող պարզ պատվերի ցայտուն ապացույց է։
Հ.Գ.  ԶԼՄ-ների համար հաղորդագրություններ տարածելու փոխարեն կամ դրան զուգահեռ կրկին միջնորդում ենք առնվազն հարցաքննության հրավիրել այն անձանց, ում գործողությունների արդյունքում դեսպան Մինասյանին ապօրինի մեղադրանք է առաջադրվել», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է  Մինասյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։

Mikayel Minasyan’s lawyers petition interrogation of persons the actions of which resulted in unlawful accusation against ex-ambassador
23/04/2020 13:42
Amram Makinyan, lawyer of former ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan, referred to the statement issued by State Revenue Committee.
The lawyer stressed that “in parallel with the public appeal on “the secrecy and restraint of the preliminary investigation” it should have been also instructed for the “criminal case” starting from at least this moment be examined with maintenance of at least minimal procedural requirements of the Criminal-Procedural Codex of Armenia instead of officially declaring about the violation of the next law in particular – conducting of a search without having the decision for remand.
“As to the unprecedented fact of qualifying the transfer of legal money from one bank account to the other as “money laundering,” without description or citing the previous crimes, it is a bright proof of obvious order in relation to Mikayel Minasyan,” the lawyer said.
The lawyer said that instead of disseminating statements for media they petition to invite to interrogation at least the persons whose actions resulted in unlawfully accusations of Minasyan.