Կառավարությունը 300 մլրդ դրամ ազատ մնացորդ չունի․ Ջանջուղազյանը՝ ԼՀԿ առաջարկի մասին
300 մլրդ ազատ մնացորդ չունենք, ԱԺ-ում հայտարարեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ի պատասխան «Իմ քայլի» պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի հարցին, թե եթե ընդդիմության պնդմամբ՝ 300 մլրդ դրամ ազատ միջոցներ կան, որոնց մի մասը կարող է տրամադրվել հանրությանը՝ որպես աջակցություն, ինչո՞ւ  է առաջարկվում 150 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր մշակել բյուջեի հաշվին։
«Ես վստահ չեմ, որ ինձ համար մինչև վերջ պարզ է, թե ինչ 300 մլրդ դրամի մասին է խոսքը, բայց կարող եմ ենթադրել, որ խոսքը գանձապետական միասնական հաշվի մնացորդի մասին է, ինչի հետ կապված անցյալ տարի, երբ համավարակը կանխատեսելի չէր, մենք անընդհատ քննադատության էինք արժանանում։ Եթե խոսքը դրան է վերաբերում, պիտի նշեմ, որ դրանք ազատ միջոցներ չեն, դրա հետ կապված պարզաբանում ներկայացվել է։
Գանձապետական միասնական հաշիվը, որը գանձապետական համակարգի ներդրմանը զուգահեռ 1996 թվականից սկսած պարբերաբար համախմբել է պետությանը և համայնքներին պատկանող բոլոր դրամական միջոցները, հենց դրա համար է նախատեսված, որ դրա միջոցով շրջանառվեն պետությանն ու համայնքներին պատկանող դրամական միջոցները, ինչը չի նշանակում, որ դրանք ազատ են ու կարող են ցանկացած պահի օգտագործվել ցանկացած ուղղությամբ», - ասաց Ջանջուղազյանը։
Երեկ ԼՀԿ-ն հանդես էր եկել առաջարկով՝ մայիսին 100 մլրդ դրամ նախատեսել աջակցությունների համար, որից 50 մլրդ դրամից ամեն ընտանիքի 100 հազար դրամ վճարել, մնացած 50 մլրդից հավելյալ թոշակ տալ 470 հազար թոշակառուի։

Government does not have 300 billion AMD free balance: finance minister
The state does not have 300 billion free balance, Armenia’s minister of finance Atom Janjughazyan said at the NA today in response to My Step deputy Babken Tunyan’s question who said that according to the claims of the opposition the state has 300 billion free balance and part of it may be provided to the people as assistance. Tunyan asked why having these funds they are offering 150 billion assistance package on the account of budget.
“I am not sure that I fully understand what 300 billion AMD it is being spoken about, but I may suppose that it is the balance of the treasury’s united account for which we were criticized last year before the outbreak of the pandemic,” he said.
“If you are talking about it, I must note that these are not free funds and we have already presented clarifications about it,” he said, reminding that the united treasury united all the funds belonging to the state and communities since 1996 for the turnover of the means belonging to the state and the communities which does not mean that these are free means and may be used at any moment for any reason.
The Bright Armenia faction offered yesterday to envisage 100 billion AMD for the assistance, using 50 billion AMD for providing 100,000 AMD to each family and using the other 50 billion for additional pensions to 470,000 pensioners.