Ստացվում է, որ վարչապետը կամ իրավապահ մարմինները կարող են հանցագործություն պարտակել. Արսեն Բաբայան (Տեսանյութ)
Սպայի նվիրվածությունն իր պետությանը, հայրենիքին, փորձել որևէ կերպ կասկածի տակ դնել, այն էլ այնպիսի սպայի, որն ԱԱԾ տնօրեն է եղել, զուրկ է ընդհանրապես բարոյական որևէ կանոնից, լրագրողներին ասաց իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը։
Նա այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց պահանջել է պատասխանատվության ենթարկել Ազգային ժողովի պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանին, որը նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աներորդին է։
Բաբայանը դատախազությունից պահանջում է իրավական գնահատական տալ Հրաչյա Հակոբյանի հայտարարությանը.
«Դատախազությունը, որպես հանցագործությունների դեմ պայքարի օղակ, պետք է առնվազն քրեական դատավարության ընթացակարգով ստուգման ենթարկի հայտնած տեղեկությունները»։
Բաբայանն ասաց նաև, թե Հրաչյա Հակոբյանն իր հայտարարության վերջին հատվածում արդեն ոչ թե հարցի եղանակով, այլ որպես հաստատված հանգամանք կեղծ տեղեկություն է հաստատում։
«Ստացվում է, որ վարչապետը կամ ՀՀ իրավապահ մարմինները կարող են պարտակել հանցագործություն։ Մյուս կողմից, ստացվում է, որ Հրաչյա Հակոբյանը կատարում է սուտ մատնություն։ Երրորդ կողմից էլ, որը հնարավոր չէ, գործ ունենք իբր լուրջ հանցագործության հետ։ Այս երեք ուղղություններով էլ իրավական պատասխանատվություն կիրառելու համար դիմել եմ ՀՀ գլխավոր դատախազին», - ասաց Արսեն Բաբայանը։

Получается, что премьер-министр или правоохранительные органы Армении могут сокрыть преступление – Арсен Бабаян
Попытки поставить каким-то образом под сомнение преданность офицера своему государству, родине, причем офицера, занимавшего должность директора Службы национальной безопасности, – лишены всяких правил нравственности, заявил в беседе с журналистами правозащитник Арсен Бабаян.
Сегодня перед зданием генеральной прокуратуры Армении правозащитник требует привлечь к ответственности депутата Национального Собрания Грачья Акопяна, который также приходится шурином премьер-министру Николу Пашиняну.
Арсен Бабаян требует, чтобы прокуратуры дала правовую оценку заявлению Грачья Акопяна:
«Прокуратура как важнейшее звено борьбы против преступлений, должна, как минимум, подвергнуть проверке озвученные сведения в рамках уголовного судопроизводства».
Правозащитник отметил также, что Грачья Акопян в последней части своего заявления представляет ложную информацию уже не в виде вопроса, а в качестве подтвержденного обстоятельства.
«То есть, с одной стороны, получается, что премьер-министр Армении или правоохранительные органы Армении могут сокрыть преступление. С другой стороны, получается, что Грачья Акопян совершил ложный донос. С третье стороны, что невозможно, мы имеем дело якобы с серьезным преступлением. Я обратился в прокуратуру для привлечения к юридической ответственности по этим трем направлениям», - сказал Арсен Бабаян.