ՀՀ-ում գործազրկությունը կավելանա 1.3 տոկոսով․ կունենանք 40 հազար հավելյալ գործազուրկ․ փոխնախարար
Համավարակին հաջորդող ժամանակահատվածում սպասվում է, որ գործազրկությունը 1.3 տոկոսով երկրում կավելանա և 17. 7 տոկոսից կդառնա 19 տոկոս, ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց սոցապ փոխնախարար Արման Ուդումյանը։
«Թվային առումով կունենանք 40 հազար հավելյալ գործազուրկ երկրում», - ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ գործազրկությունն առավել զգալի կլինի սպասարկման, հանրային սննդի ոլորտում, մասամբ կտուժի նաև շինարարարությունը։
«Այս պահին թվեր չունենք, բայց հասկանում ենք, որ նաև այն մեծ բանակը սեզոնային աշխատողների, որոնք հիմնականում ՌԴ էին գնում աշխատելու, հավանաբար մի քանի ամսից կհամալրեն մեր գործազուրկների բանակը։ Պետք է տարբեր մարդավարական ծրագրեր մշակել տարբեր շահառու խմբերի համար», - ասաց Ուդումյանն՝ ընդգծելով, որ այս պահին նախարարությունը երկու ծրագիր է մշակել, որոնք ներկայացվել են կառավարության դատին։

Unemployment rate to grow in Armenia by 1,3% after pandemic: deputy minister
The unemployment rate in Armenia will grow by 1,3% after the pandemic becoming 19% from current 17,7%, deputy minister of social affairs Arman Udumyan said at the session of the NA’s Healthcare and Social Affairs Standing Committee.
“In numbers we will have additional 40,000 unemployed in the country,” he said.
He said the unemployment will be noticeable in service, food sectors and in construction sector.
“We do not have figures now, but we understand that the big army of seasonal workers who were mainly departing for Russia to work will soon fill the army of unemployed,” the deputy minister said, stressing the necessity to work out targeted programs for different groups of stakeholders.