ՀՀ-ում կորոնավիրուսի պատճառով առավել խոցելի խմբերը կազմում են ընդհանուր աշխատուժի 35 տոկոսը․ Զեյնալյան
Կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած տնտեսական կապերի խզումը և խաթարումը այս կամ այն կերպ ազդել է հանաշխարհային աշխատուժի 3.3. մլրդ անձանց վրա, ՀՀ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը։
«Համաձայն այդ կանխատեսումների՝ միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում գումարային աշխատաժամերը նվազելու են մոտ 7 տոկոսով, որը կազմում է մոտ 100 մլն դրույք աշխատող։ Ըստ այդ հրապարակման՝ առավել խոցելի են կացության և սննդի կազմակերպման, մեծածախ և մանրածախ առևտրի, անշարժ գույքի հետ կապված գործունեություն իրականացնողները, մշակող արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտներ», - ասաց Զեյնալյանը։
Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ այդ ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատել է մոտ 209 հազար քաղաքացի, որոնք կազմում են ընդհանուր աշխատուժի մոտ 35 տոկոսը։

35% of general workforce in Armenia suffered from coronavirus consequences
The breach of economic ties caused by coronavirus in this or that way influenced the 3,3 billion workforce in the world, chairman of Healthcare and Social Affairs Standing Committee Narek Zeynalyan said at the session of the committee today.
“According to these forecasts, in the countries with income higher from average the paid working hours will reduce by 7% making 100 million rate employees. The more vulnerable are those dealing with trade, real estate property activity, organization of food and a number of other sectors,” Zeynalyan said.
He stressed that as of January 1, 2020 about 209,000 citizens worked in the mentioned sector in Armenia, which makes about 35% of the general workforce.