ՀՀ-ում կորոնավիրուսի պատճառով առավել խոցելի խմբերը կազմում են ընդհանուր աշխատուժի 35 տոկոսը․ Զեյնալյան
Կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած տնտեսական կապերի խզումը և խաթարումը այս կամ այն կերպ ազդել է հանաշխարհային աշխատուժի 3.3. մլրդ անձանց վրա, ՀՀ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը։
«Համաձայն այդ կանխատեսումների՝ միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում գումարային աշխատաժամերը նվազելու են մոտ 7 տոկոսով, որը կազմում է մոտ 100 մլն դրույք աշխատող։ Ըստ այդ հրապարակման՝ առավել խոցելի են կացության և սննդի կազմակերպման, մեծածախ և մանրածախ առևտրի, անշարժ գույքի հետ կապված գործունեություն իրականացնողները, մշակող արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտներ», - ասաց Զեյնալյանը։
Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ այդ ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատել է մոտ 209 հազար քաղաքացի, որոնք կազմում են ընդհանուր աշխատուժի մոտ 35 տոկոսը։

В Армении вследствие коронавируса наиболее уязвимые группы рабочей силы составляют 35%
Нарушение и разрыв экономических связей вследствие распространения коронавируса тем или иным образом повлияло на порядка 3.3 млрд.человек в мире, заявил сегодня на заседании постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам председатель комиссии Нарек Зейналян.
«Согласно этим прогнозам, в странах с уровнем дохода выше среднего количество рабочих часов суммарно снизится примерно на 7 процентов, что составляет около 100 млн. рабочих ставок. Согласно этой публикации, наиболее уязвимыми являются те, кто занимается деятельность в сфере организации питания и услуг проживания, оптовой и розничной торговли, недвижимости, перерабатывающей промышленности и ряде других отраслей», - сказал он.
Он подчеркнул, что по состоянию на 1 января 2020 года в Армении в этих сферах работало около 209 тысяч граждан, что составляет порядка 35 процентов общей рабочей силы.