Հայաստանի արձագանքն Ադրբեջանին չափազանց դիվանագիտական է. Փորձագետ
Հայաստանի ԱԳՆ արձագանքը համազոր չէ Ադրբեջանի ԱԳՆ ռազմատենչ հայտարարությանը՝ Շիշիում այսօր տեղի ունեցող Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահի երդմնակալության կապակցությամբ: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Աննա Կարապետյանը:
«Երեկ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը որակապես տարբերվում էր մինչ այդ Ադրեբեջանից հնչող հայտարարություններից՝ իր ագրեսիվությամբ: Եթե Բաքուն վերջին շրջանում հաճախ պնդում, որ «ուժով իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու իրավունքի» մասին, ապա այժմ հիշեցնում է, որ պատերազմն ավարտված չէ և վստահեցնում է, որ վերջ է դնելու «օկուպացիային»», - նշել է նա:
Փորձագետն ընդգծում է, որ սա պարզապես հայտարարություն չէ: «Սա հետևողականորեն տարվող քաղաքականության մաս է: Մի կողմից՝ Ադրբեջանը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում նրա վրա, որ Հայաստանն իբրև թե տապալում է բանակցային գործընթացը, այն փակուղի է մտցնում, մյուս կողմից՝ ուժեղացնում է ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Այսինքն, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձին զուգահեռ հող է պատրաստում իր նոր հնարավոր սադրանքի համար», - կարծում է նա:
Կարապետյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը պետք է շատ ավելի կոշտ արձագանքեր Բաքվի այս քայլերին:
«Պետք է արձագանքը լիներ կոշտ՝ ընդգծող հնարավոր զարգացումների պարագայում թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ միջնորդների և միջազգային հանրության պատասխանատվությունը: Պետք չէ մոռանալ, որ այսօր ԵԱՀԿ-ն դադարեցրել է զինադադարի մշտադիտարկումը, իսկ Բաքուն ակտիվ հարձակողական զորավարժություններ է անցկացնում: Մենք պետք է դուրս գանք արդարանալու, մեր կառուցողականությունն անուղղակի ապացուցելու քաղաքականությունից, աշխատենք միջնորդների, Անջեյ Կասպրշիկի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ: Զուգահեռ, պետք է բարձրացնենք հանրության զգոնությունը», - ասել է նա:
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի տնօրենի դիտարկմամբ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ձեռագիր են դարձրել Ադրբեջանի բավական խնդրահարույց քայլերը չնկատելը կամ դրանց իմիջայլոց վերաբերվելը, ինչը վտանգավոր է և նպաստավոր է Ադրբեջանի համար:
Կարապետյանն ուշադրություն է հրավիրել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարության այն ձևակերպման վրա, որ  Ադրբեջանի պատերազմի սպառնալիքները և ռազմատենչ կեցվածքը վնասում են խաղաղության նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, որն անհրաժեշտ է բովանդակային հարցերի դիտարկման համար:
«Վերջին շրջանում մշտապես Ադրբեջանն է ընդգծում բովանդակային հարցերի քննարկման անցնելու անհրաժեշտությունը, Հայաստանն այս քայլով կարծես Ադրբեջանի՝ ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը նախապայման է դարձնում այդ բովանդակային քննարկումների համար: Սա հետաքրքիր քայլ է, սակայն բավարար չէ Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելու համար», - նշել է նա:

Реакция Армении на заявление МИД Азербайджана была чрезмерно дипломатичной – эксперт
Реакция МИД Армении была неравнозначной воинственному заявлению МИД Азербайджана о предстоящей церемонии инаугурации новоизбранного президента Арцаха в Шуши. Об этом заявила в беседе с Aysor.am директор Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Анна Карапетян.
«Вчерашнее заявление МИД Азербайджана своей агрессивностью качественно отличалось от озвучиваемых ранее заявлений Азербайджаном. Если в последнее время Баку часто утверждает свое «право силой восстановить территориальную целостность», то сейчас напоминает, что война еще не закончена и заверяет, что прекратит "оккупацию"», - отметила она.
Эксперт подчеркнула, что это не просто заявление. «Это часть последовательно проводимой политики. С одной стороны Азербайджан обращает внимание международного сообщества на то, что Армения якобы сводит на нет переговорный процесс, с другой стороны, усиливает свою милитаристскую риторику. То есть, параллельно с попыткой оказать давление на Армению Азербайджан готовит почву для новой вероятной провокации», - считает эксперт.
По мнению Анны Карапетян, Армения должна была жестче отреагировать на этот шаг Баку.
«Ответ должен был быть жестким, подчеркивающим ответственность как Азербайджана, так и посредников и международного сообщества в случае вероятных развитий. Не следует забывать, что сегодня ОБСЕ прекратило мониторинг режима прекращения огня, а Баку проводит активные наступательные военные учения. Мы должны прекратить оправдываться и политику, которая косвенно доказывает нашу конструктивность, работать с посредниками, Анджеем Каспршиком, генеральным секретарем ООН. Параллельно с этим мы должны повышать бдительность общества», - сказала она.
По мнению директора, действующие власти Армении превратили в прочерк привычку не замечать довольно проблематичные шаги Азербайджана или относиться к ним между прочим, что представляет опасность и служит интересам Азербайджана.
Анна Карапетян обратила внимание на формулировку пресс-секретаря МИД Армении, что угрозы войны и воинственное поведение Азербайджана наносят ущерб формированию среды, способствующей миру, необходимой для рассмотрения субстантивных вопросов.
«В последнее время Азербайджан постоянно подчеркивает необходимость перехода к субстантивным переговорам, а Армения этим шагом, кажется, выдвигает как предусловие для этих субстантивных отказ Азербайджана от воинственной риторики переговоров. Это интересный шаг, однако, его недостаточно чтобы вернуть Азербайджан в конструктивное поле», - отметила Анна Карапетян.