ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ հանցակազմը խստացնող նորմերը չեն կարող ունենալ հետադարձ ուժ. 300.1 հոդվածը չի կարող կիրառվել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանը ներկայացրել է ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի գնահատմամբ որոշ ելակետերը։
1) ՄԻԵԴ-ը սահմանել է, որ Սահմանադրության նորմերը եթե հղում են տրվում քրեական օրենսգրքի միջոցով, պետք է լինեն հստակ և կանխատեսելի, այդ թվում հանցակազմի տարրերի տեսանկյունից: Այդպիսի բլանկետային նորմի ձևակերպումը չի կարող լինել այնպես, որ արարքի շրջանակը ընդլայնվի: Մեր դիրքորոշումը ևս մշտապես եղել է նրա մասին, որ 300.1-ը չունի այդ հստակությունը և կանխատեսելիությունը, այդ թվում արարքի շրջանակի մասով, և չի էլ կարող ունենալ:
2) 300.1-րդ հոդվածի բլանկետային նորմերը՝ Սահմանադրության հոդվածները, 2015 թվականին փոփոխության են ենթարկվել՝ հանրաքվեի միջոցով, փաստացի բացառելով դրա հստակությունը, կայունությունը և կանխատեսելիությունը 2008 թվականի ենթադրյալ արարքի մասով:
3) ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է, որ հետադարձ ուժի միասնական կանոն առկա չէ, սակայն Դատարանը միշտ կարևորություն է տվել ներպետական դատական պրակտիկային: ՄԻԵԴ-ը նշել է նաև, որ հանցակազմը խստացնող նորմերը չեն կարող ունենալ հետադարձ ուժ և այդ հարցին պետք է անդրադառնալ կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով: Բոլորս գիտենք և մենք դրա մասին հիշատակել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ առկա է ներպետական դատական պրակտիկա՝ 7-ի գործով, երբ 300.1-ը դիտարկվել է նոր հանցակազմ, ծանրացնող բնույթով և կիրառման ենթակա չի եղել: Հետևաբար այս հարցում ևս ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է այն, ինչի մասին բազմիցս արձանագրել ենք մենք: Մեր բոլոր դիրքորոշումները ներկայացրել ենք հենց կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով, այդ թվում ՍԴ համապատասխան դիմումը:
4) ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ ՍԴ դիմումի 1-2 հարցերը որոնք վերաբերում էին իրավական որոշակիության սկզբունքի ընդհանուր մեկնաբանման հարցին, ընդհանուր էին ձևակերպված և առանձին չի պատասխանել: Սակայն ՄԻԵԴ-ը փաստացի անդրադարձ կատարել է դրանց 3-րդ հարցի շրջանակներում:

ЕСПЧ отметил, что ужесточающие состав преступления нормы не имеют обратной силы: статья 300.1 не может применяться к Роберту Кочаряну
29/05/2020 16:44
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян представил оценку некоторых положений консультативного заключения Европейского суда по правам человека.
1) ЕСПЧ установил, что если в нормах Конституции даются ссылки посредством уголовного кодекса, то они должны быть четкими и прогнозируемыми, в том числе с точки зрения состава преступлении. Формулировки таких бланкетных норм не могут быть таким, чтобы расширять круг деяния. Наша позиция также постоянно была такой, что статья 300.1 не имеет и не может иметь определенности и прогнозируемости, в том числе по части круга деяния.
2) Бланкетные нормы статьи 300.1 – статьи Конституции в 2015 году были изменены путем референдума, фактически исключив ее определенность, стабильность и прогнозируемость по части предполагаемого деяния в 2008 году.
3) ЕСПЧ констатировал, что отсутствует единая норма применения обратной силы, Суд всегда придавал важность внутригосударственной судебной практике. ЕСПЧ отметил, что ужесточающие состав преступления нормы не могут иметь обратной силы и к этому вопросу нужно подойти, исходя из принципа конкретизации. Мы все знаем, и мы упоминали об этом, что в Республике Армения уже есть внутригосударственная практика – по делу семи, когда статья 300.1 была рассмотрена в качестве нового состава преступления с отягчающим характером и не подлежала применению. Следовательно, в этом вопросе ЕСПЧ также констатировал то, о чем мы неоднократно говорили. Мы все представляли свою позицию именно исходя из принципа конкретизации, в том числе соответствующее заявление КС.
4) ЕСПЧ счел, что первый и второй вопрос Конституционного суда, которые касались общей трактовки правовой определенности, были сформулированы обобщенно и не ответил отдельно. Однако ЕСПЧ фактически обратился к ним в рамках ответа на третий вопрос.