Արարատ Միրզոյանը Երևանում ընդունել է Արցախի իր պաշտոնակցին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունիսի 1-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանին:
Ողջունելով ԱՀ ԱԺ նորընտիր նախագահին՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ Արթուր Թովմասյանի գործունեությունն արդեն նոր կարգավիճակում առավել քան արդյունավետ է լինելու, և այդ առումով երկու հայկական հանրապետությունների խորհրդարանների աշխատանքը մեծապես շահելու է:
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ և՛ օրինաստեղծ դաշտում, և՛ քաղաքական քննարկումների հարթակում երկու պետություններն ունեն կայացած ավանդույթներ, որոնք անհրաժեշտ է էլ ավելի հարստացնել: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է ՀՀ Ազգային ժողովի և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքների կարևորությանը, մշտական հանձնաժողովների փոխգործակցությանը:
ԱՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Արցախում տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների միջոցով հեղափոխություն է տեղի ունեցել խորհրդարանում՝ վստահեցնելով, որ նորընտիր Ազգային ժողովը շահագրգիռ է Հայաստանի օրենսդիր մարմնի հետ համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու:
«Արցախը կլինի անվտանգ, եթե մենք ունենանք կայուն Հայաստան և հզոր Սփյուռք», - փաստել է Արթուր Թովմասյանը:
Նրա համոզմամբ՝ եթե օրակարգային երեք հարցերում՝ Արցախի հիմնախնդիր, Հայոց ցեղասպանության ճանաչում եւ անվտանգություն, լինի համայն հայության աջակցությունը, ապա անպայմանորեն հաջողություն կգրանցվի:
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին բարձր է գնահատել միջխորհրդարանական համագործակցության ներկա մակարդակը և համաձայնություն հայտնել, որ բոլոր խնդիրները կարող են և պիտի հաղթահարվեն համատեղ ուժերով:
«Հայաստանը և Արցախը նույն հայրենիքի մասերն են, և մենք պետք է միասնական օրակարգով առաջ գնանք», - փաստել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Арарат Мирзоян принял в Ереване своего коллегу из Арцаха
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян 1 июня встретился с председателем НС Республики Арцах Артуром Товмасяном, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя новоизбранного спикера Национального Собрания Арцаха, А.Мирзоян выразил уверенность, что деятельность А.Товмасяна в новом статусе будет еще более продуктивной, и в этом аспекте работа парламентов двух армянских государств существенно выиграет.
Спикер парламента Арцаха подчеркнул, что и в законодательном поле, и на арене политических дебатов у обоих государств налицо сложившиеся традиции, нуждающиеся в еще большем обогащении. В этом контексте он отметил важность работы Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Арцаха, взаимодействия постоянных комиссий.
Председатель НС Республики Арцах отметил, что посредством состоявшихся в Арцахе общегосударственных выборов в парламенте произошла революция, заверив, что новоизбранное НС заинтересовано в максимальной эффективности сотрудничества с законодательным органом Армении.
«Арцах будет в безопасности лишь при стабильной Армении и сильной Диаспоре», - констатировал А.Товмасян. Он убежден, что успех обязательно будет зафиксирован в том случае, если будет обеспечена поддержка всего армянства в трех повесточных вопросах – Арцахской проблеме, признании Геноцида армян и безопасности.
А.Мирзоян в свою очередь высоко оценил нынешний уровень межпарламентского сотрудничества и согласился, что все проблемы могут и должны преодолеваться совместными усилиями. «Армения и Арцах – части Родины, и мы должны идти вперед по единой повестке», - отметил спикер парламента Армении.
Стороны обратились к задаче дальнейшего совершенствования навыков аппарата НС Арцаха, и в этом контексте подчеркнули важность установления тесных контактов на уровне руководителей аппаратов двух парламентов, обмена опытом.