Դուք եք Գլխավոր դատախազը, բարի եղեք պարզաբանումներ արեք․ Ուրիխանյանը՝ Դավթյանին (Տեսանյութ)
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանից հետաքրքրվեց, թե որտեղ են զինծառայողների սոցապահովության հիմնադրամի գումարները։
Ի պատասխան դատախազն արձագանքեց․
«Դուք համադրել եք վարչապետի հայտարարության մեջ նշված համապատասխան թիվը և վերցել եք հինադրամի կայքից համապատասխան տվյալներ, դրանց մեջ տեսել եք հակասություն և այս հակասությունը ներկայացնում եք ու պահանջ եք ներկայացնում դրանով իրականացնելու քրեական վարույթ, բայց դա քրեական վարույթն իրականացնելու անհրաժեշտություն չուներ, առնվազն մեկ պատճառով՝ հիմնադրամի մուտքերը այդքան պարզ մեխանիկական հաշվարկով չեն»։
Դավթյանն ընդգծեց, որ իր համար անհասկանալի է պատգամավոր ձևակերպումը «գաղտնի ծախսերի» մասին։
«Առկա են գաղտնի և հրապարակման ոչ ենթակա որոշ տվյալներ, որոնք օրենքի ուժով չեն կարող արտացոլվել հաշվետվություններում։ Գաղտնի տվյալները բացառապես մուտքերին են վերաբերում, իսկ որ մուտքերում գաղտնի տվյալներ կային, կարծում եմ, որ Դուք շատ լավ պիտի իմանայիք», - ասաց Դավթյանը։
Նա ընդգծեց, որ Ուրիխանյանը հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է եղել, իսկ խորհուրդը լայն լիազորություններ ուներ, ինչը վկայում է, որ պատգամավորն ուներ բոլոր հնարավորությունները այդ պարզաբանումները ստանալու։
Ուրիխանյանն էլ հակադարձեց․
«Հիմա ինձ պետք չի հա նկարագրել լիազորություններ ունեին չունեին։ Դուք եք գլխավոր դատախազը, բարի եղեք պարզաբանումներ արեք, ձեր ձեռքն է իշխանությունը, ապարատը, ամեն ինչը։ Էլի եմ ասում՝ այս հիմնադրամը գաղտնիություն չպիտի ունենա»։

Вы занимаете пост генерального прокурора, будьте добры, дайте разъяснение – Тигран Уриханян
Депутат парламента Тигран Уриханян поинтересовался сегодня у генерального прокурора Артура Давтяна, куда делись денежные средства Фонда страхования военнослужащих.
В ответ Артур Давтян заявил:
«Вы сопоставили указанную в заявлении премьер-министра соответствующую цифру и с соответствующими данными на сайте фонда и увидели в этом противоречие,  представляете это противоречие и требуете начать уголовное производство на этом основании. Однако необходимости в осуществлении уголовного производства нет, как минимум, по одной причине – поступления в фонд не производятся по такому простому механическому расчету».
Генпрокурор отметил, что для него непонятна озвучиваемая депутатом формулировка «тайные расходы».
«Есть конфиденциальные и не подлежащие публикации некоторые данные, которые в силу закона не могут отражаться в отчетах. Конфиденциальные данные касаются исключительно поступлений, думаю, что Вы очень хорошо должны знать об этом», - сказал Артур Давтян.
Он подчеркнул, что Тигран Уриханян был членом Совета попечителей Фонда страхования военнослужащих, а Совет обладал широкими полномочиями, что свидетельствует о том, что у депутата были все возможности для получения этих разъяснений.
«Не нужно сейчас описывать мне, какие полномочия имел или не имел. Вы –  генеральный прокурор, будьте добры, дайте разъяснение, все в ваших руках – власть, аппарат. Повторяю снова, что в этом фонде не должны быть секретности», - заявил в ответ Тигран Уриханян.