Իրավիճակը գնալով աղետալի է դառնում. ժամանակն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը փոփոխություններ մտցնի. Արշավիր Ղարամյան
02/06/2020 14:32
Նկատի ունենալով Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, խիստ անհրաժեշտություն եմ տեսնում, որպեսզի Արցախի Հանրապետությունում ևս վերանայվի նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ռազմավարությունը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Արշավիր Ղարամյանը
«Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսով վարակվող քաղաքացիների թիվն անցավ 10.000-ը, մեկ օրվա կտրվածքով արձանագրվող դեպքերի թիվն այսօր 517 է, որը ռեկորդային է: Մահվան ելքով միջադեպերի թիվը վերջին օրվա ընթացքում 20 է, իսկ ընդհանուր թիվը՝ 214:
Արդեն ակնհայտ է, որ պատասխանատուները տապալել են գործընթացը և իրավիճակը գնալով աղետալի է դառնում:
Ժամանակն է, որպեսզի որքան հնարավոր է արագ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը փոփոխություններ մտցնի ինչպես կադրային, այնպես էլ՝ համաճարակի դեմ պայքարի ռազմավարության մեջ:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս իրավիճակը լուրջ անվտանգային սպառնալիքներ է առաջացնում, անհրաժեշտ է հակահամաճարակային միջոցառումների ողջ գործընթացի ուսումնասիրության նպատակով ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ձևավորել, որը մասնագիտական, քաղաքական, անվտանգային և մի շարք այլ գործոնների համատեքստում մանրամասն կուսումնասիրի համաճարակի մեկնարկից իրականացված աշխատանքների արդյունավետությունը, հստակ կմատնանշի տապալման մեղավորներին՝ իր բոլոր հնարավոր հետևանքներով:
Նկատի ունենալով Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, խիստ անհրաժեշտություն եմ տեսնում, որպեսզի Արցախի Հանրապետությունում ևս վերանայվի նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ռազմավարությունը, որովհետև անկախ այն հանգամանքից, որ Հայաստան-Արցախ սահմանակետերում շարժերի սահմանափակումներ են մտցված, սակայն ՀՀ-ում վարակակիրների կտրուկ աճով պայմանավորված, ինչպես նաև՝ ԱՀ-ում վարակակիրների թվի մեծացմամբ, նոր իրավիճակ է ստեղծվում: ԱՀ-ում ևս հապաղելու ժամանակ չունենք, պետք է օպերատիվ ու խիստ թիրախային քայլերով կանխենք վարակի հնարավոր տարածումը», - նշել է Ղարամյանը։

Ситуация с каждым днем становится катастрофичнее, пришло время сделать изменения – Аршавир Гарамян
Учитывая создавшуюся в Армении ситуацию, считаю крайне необходимым, чтобы стратегия борьбы с коронавирусом была пересмотрена в Республике Арцах, написал на своей странице в Facebook герой Арцаха, генерал-лейтенант Аршавир Гарамян.
«В Республике Армения число зараженных новым коронавирусом граждан превысило 10.000, сегодня выявлено 517 случаев заражения, это рекордная цифра. За последний день число смертей увеличилось на 20, составив 214.
Уже очевидно, что ответственные лица провалили этот процесс и ситуация с каждым днем становится катастрофичнее.
Пришло время, чтобы премьер-министр Армении как можно быстро инициировал как кадровые перестановки, так и изменения в стратегии борьбы с коронавирусом.
Учитывая то обстоятельство, что эта ситуация представляет серьезную угрозу безопасности, необходимо сформировать следственную комиссию парламента для изучения всего процесса противоэпидемиологических мероприятий, которая в контексте профессиональных, политических факторов, а также фактора безопасности и ряда других показателей подробно изучит эффективность осуществленных с начала эпидемии работ, четко укажет виновных в провале, со всеми возможными последствиями.
Принимая во внимание создавшуюся в Армении ситуацию, вижу крайнюю необходимость в том, чтобы стратегия борьбы с коронавирусом была пересмотрена также в Арцахе, поскольку независимо от того обстоятельства, что на границе Армения – Арах введены ограничения на передвижения, вследствие резкого роста носителей инфекции в Армении, а также увеличения числа инфицированных в Республике Арцах, создалась новая ситуация. В Республике Арцах у нас также нет времени на промедление, нужно предпринять оперативные и целенаправленные шаги для предотвращения возможного распространения инфекции», - отметил Аршавир Гарамян.