«Դիմակ չունենալու համար ոստիկանները ստորացնում են ՀՀ քաղաքացուն». Դեպքին անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանը (Տեսանյութ)
05/06/2020 12:48
«Դիրքապահ» քառօրյա պատերազմի մասնակիցների միավորում» ՀԿ ղեկավար Մանուել Մանուկյանը Facebook-ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, նշելով, որ «դիմակ չունենալու համար ոստիկանները ստորացնում են ՀՀ քաղաքացուն»։
«Տեսեք՝ ինչպես է ոտքը դնում մարդու պարանոցին։ Այս քաղաքացու փոխարեն, կարող ենք լինել մենք յուրաքանչյուրս, այն ինչ արեցին այս քաղաքացու հետ, նույնը կանեն մեզանից յուաքանչյուրի հետ, տեսանյութը հենց նոր է նկարահանվել։ Կոչ եմ անում բոլորիդ միավորվել։ Այս ոստիկանները հենց այս պահին պիտի պատասխանատվության ենթարկվեն», - գրել է նա։
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը Aysor.am-ին ասաց, որ քաղաքացին բերման է ենթարկվել ոտիկանների օրինական պահանջը չկատարելու համար՝ վարչական օրինախախտումների օրենսգրքի 182 հոդվածի հիման վրա։
Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ ոստիկանությունը ուժային կառույց է, և սահմանված կանոնների նկատմամբ բացահայտ արհամարհանք ցույց տվողների նկատմամբ, օրենքով սահմանված կարգով կարող է և պե՛տք է ուժ կիրառի:
«Սա իմ պահանջն է ոստիկանությունից, սա նաև հանրության պահանջն է ոստիկանությունից», - նշել է նա։

Police officers use force against a person not wearing protection mask: Armenia's PM refers to the incident  (video)
05/06/2020 13:26
Police officers use force against a person not wearing protection mask: Armenia's PM refers to the incident (video)
Head of an NGO formed to participate in the four-day war in April 2016 Manuel Manukyan posted on Facebook today a video on how police officers “humiliate a citizen for not wearing mask.
“Look how he puts his leg on his neck. Each of us may appear in his place. What was done to this person may be done to each of us,” he wrote, urging to unite and demand that the police officers be subjected to responsibility.
Deputy head of public relations department of the Armenian Polcie Edgar Janoyan told Aysor.am that the citizen was apprehended for not implementing the lawful demand of the police.
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan referred in his Facebook post to the incident, stressing that police is a power structure and may and should apply force against those demonstrating open indifference toward the set rules.
“This is my demand from the police, this is also public’s demand from the police,” he stressed.