Արցախի Հանրապետության որևէ նախագիծ հարևան Ադրբեջանի հետ համաձայնեցնելու կոչերը զուրկ են ցանկացած իրավական հիմքից. Արցախի ԱԳՆ
12/06/2020 18:45
Արցախը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող ճանապարհի կառուցման վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ և Եվրախորհրդարանի երեք պատգամավորների համաժամանակյա հայտարարությունների կապակցությամբ Արցախի ԱԳՆ-ն անհրաժեշտ է համարում նշել հետևյալը`
«Նախ և առաջ կարևոր է ընդգծել, որ նոր ճանապարհների կառուցումը և Արցախի Հանրապետությունում այլ հաղորդակցության նախագծերի իրականացումը, որոնք անհրաժեշտ են նրա անվտանգ զարգացումն ապահովելու և քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի հնարավորություններն ավելացնելու համար, Արցախի իշխանությունների ինքնիշխան իրավունքն ու պարտականությունն է: Արցախի Հանրապետության որևէ նախագիծ հարևան Ադրբեջանի հետ համաձայնեցնելու կոչերը զուրկ են ցանկացած իրավական հիմքից և տրամաբանությունից:
Արցախը Հայաստանի Հանրապետությանը և արտաքին աշխարհին կապող հաղորդակցության նախագծերի իրականացումը հատկապես արդիական է Արցախը մեկուսացնելու Բաքվի շարունակական փորձերի ֆոնին՝ շահարկելով միջազգային իրավունքի առանձին սկզբունքներ: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում, որ շրջափակումը, ներառյալ՝ օդային շրջափակումը, դիտարկում են որպես Արցախի և նրա բնակիչների ֆիզիկական ոչնչացմանն ուղղված իրենց ընդհանուր ռազմավարության բաղկացուցիչ մաս: Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության ցուցիչներից են քաղաքացիական ինքնաթիռներ խոցելու Ադրբեջանի իշխանությունների սպառնալիքները:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները բացահայտորեն ի ցույց են դնում միջազգային իրավունքի նկատմամբ իրենց քամահրական վերաբերմունքը: Միջազգային իրավունքի նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքի բուն էությունը Ադրբեջանի նախագահի հետևյալ արտահայտությունն է՝ «այսօր միջազգային իրավունքն աշխարհում չի գործում, միջազգային պայմանագրերը պարզապես թղթի կտոր են, ոչ մի արժեք չունեն»:
Երկրորդ՝ Եվրախորհրդարանի առանձին պատգամավորների հայտարարությունն իրենց անձնական կարծիքն է, որը չի համապատասխանում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից նախկինում ընդունված փաստաթղթերին, այդ թվում նաև՝ Արցախի շրջափակման անթույլատրելիության մասին բանաձևերին: Այն փաստը, որ հայտարարության հեղինակներից ոմանք արժանացել են Ադրբեջանի պետական պարգևների, մեծապես բացատրում է, թե ինչու է նրանց դիրքորոշումը լիովին համընկնում պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշման հետ: Եվրախորհրդարանականների հայտարարության կողմնակալ և ոչ օբյեկտիվ բնույթն այնքան ակնհայտ է, որ չի կարող որևէ օգտակար ուղերձ պարունակել և դրական դեր խաղալ «փոխվստահությանը, խաղաղությանը և հաշտեցմանը նպաստող պայմանների ստեղծման» գործում, ինչի մասին նշված խորհրդարանականներն իբրև թե անհանգստանում են։
Առավել ցինիկ է հայտարարության հեղինակների փորձը՝ իրենց կողմնակալությունը քողարկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի հանդեպ հոգատարությամբ։ Օգտագործելով քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված ձևակերպումներ, որոնք հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տերմինաբանությանը և մոլորության մեջ գցում միջազգային հանրությանը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էության վերաբերյալ, եվրախորհրդարանականների այս եռյակն իրականում վնասում է խաղաղ գործընթացին։
Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի կարգավորումը հնարավոր է միայն մարդակենտրոն մոտեցման հիման վրա: Մի ողջ ժողովուրդ մեկուսացնելու փորձերը, նրա ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքները, մարդկանց անհատական ​​և կոլեկտիվ իրավունքների իրացմանը խոչընդոտելը անցյալի մնացուկներ են և չեն կարող տեղ ունենալ ժամանակակից աշխարհում»:

Calls to coordinate any projects of Artsakh with Azerbaijan devoid of any legal ground and logic: Artsakh MFA
12/06/2020 18:55
Foreign Ministry of the Republic of Artsakh commented on the statements of the Azerbaijani MFA and European Parliament three members on the construction of highway connecting Armenia and Nagorno Karabakh. The statement runs as follows:
“In connection with the synchronous statements by the Azerbaijani Foreign Ministry and three MEPs regarding the construction of the road connecting Artsakh with the Republic of Armenia, we consider it necessary to note the following:
First of all, it is important to emphasize that the construction of new roads and the implementation of other communication projects in the Republic of Artsakh, needed to ensure its safe development and to increase the freedom of movement of the citizens, is the sovereign right and obligation of the authorities of Artsakh. The calls to coordinate any projects of the Republic of Artsakh with neighboring Azerbaijan are devoid of any legal ground and logic.
The implementation of communication projects connecting Artsakh with the Republic of Armenia and the outside world is especially urgent against the background of Baku’s incessent attempts to isolate Artsakh by manipulating separate principles of international law. At the same time, the Azerbaijani authorities do not even hide that they consider the blockade, including the air one, as an integral part of their overall strategy aimed at the physical annihilation of Artsakh and its inhabitants. One of the markers of Azerbaijan’s inhumane policy is the threat of the Azerbaijani authorities to shoot down civilian aircrafts.
It is noteworthy that the Azerbaijani authorities openly demonstrate their dismissive attitude to international law. The quintessence of Azerbaijan’s attitude to international law is the expression of the Azerbaijani President that "international law does not work in the world today, and international treaties are just a piece of paper, having no value."
Secondly, this statement is the private opinion of separate MEPs, which does not comply with the documents previously adopted by the European Parliament, including the resolutions on the inadmissibility of the blockade of Artsakh. The fact that some of the authors of the statement were awarded with state awards of Azerbaijan largely explains why their position fully coincides with the position of official Baku. The bias and partiality of the statement by the MEPs is so obvious that it cannot contain any useful message and play a positive role “to create conditions conducive to peace, trust and reconciliation", allegedly cared about by the aforementioned parliamentarians.
Even more cynical is the attempt by the authors of the statement to cover up their bias by the concern for the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. Using politically motivated language, which contradicts the terminology of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen and misleads the international community about the essence of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the three MEPs, in fact, cause damage to the peace process.
We are convinced that the just settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict is possible only based on a human-centered approach. The attempts to isolate an entire nation, the threat of its physical annihilation, the obstruction of the realization of individual and collective rights of people are remnants of the past and cannot take place in today’s world.”