Քիչ անց Գագիկ Ծառուկյանը դուրս կգա ԱԱԾ-ից
Քիչ անց Գագիկ Ծառուկյանը դուրս կգա ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտից, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Նարեկ Ալոյանը։
«Համառոտ հիմնական հարցերի մասին․
1․Գագիկ Ծառուկյանը ձերբակալված չէ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորը կարող է ձերբակալվել Ազգային ժողովի համաձայնությամբ (նման համաձայնություն առկա չէ), կամ հանցագործության կատարման պահին (նման փաստական հիմք առկա չէ), հետևաբար Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալման իրավական հիմքերը բացակայում են։
2․ Հարցաքննության տևողության մասին Հարցաքննության տևողությունը մեկ օրվա մեջ չի կարող գերազանցել 8 ժամը՝ հարցաքննվող անձին ԱՌՆՎԱԶՆ մեկ ժամ ընդմիջում տրամադրելու պայմանով (ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 205․1 հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասեր)։
3․ Գագիկ Ծառուկյանի կապի դուրս չգալու մասին Քննիչը միջոցներ է ձեռնարկում, որպեսզի նույն գործով կանչված վկաները, մինչև հարցաքննության ավարտը, հաղորդակցություն չունենան միմյանց հետ (ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 206-րդ հոդվածի 3-րդ մաս): Այսպիսով՝ Գագիկ Ծառուկյանի ազատությունը և անձնական անձեռնմխելիությունը սահմանափակված չէ և քիչ անց նա դուրս կգա ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտից», - գրել է Նարեկ Ալոյանը։

Гагик Царукян чуть позже выйдет из СНБ
Гагик Царукян чуть позже выйдет из следственного департамента Службы национальной безопасности, сообщил на своей странице в Facebook адвокат Нарек Алоян.
«Кратко об основных вопросах:
1․Гагик Царукян не задержан, согласно Конституции Армении, депутат Национального Собрания Армении может быть задержан с согласия Национального Собрания (такого согласия нет), или в момент совершения преступления (такого фактического основания нет), следовательно, правовые основания для задержания Гагика Царукяна отсутствуют.
2․О длительности допроса – длительность допроса в течение одного дня не может превышать 8 часов, с условием предоставления допрашиваемому лицу как минимум одного часа на перерыв (часть 1 и 2 статьи 205․1 Уголовно-процессуального кодекса Армении).
3․ Следователь предпринимает меры по изъятию средства связи у Гагика Царукяна до завершения допроса, чтобы вызванные по одному и тому же делу свидетели не имели контактов друг с другом (часть 3 статьи 206 Уголовно-процессуального кодекса Армении). Таким образом, свобода и неприкосновенность Гагика Царукяна не могут быть ограничены и спустя некоторое время он выйдет из следственного департамента СНБ», - написал Нарек Алоян.