Այս իշխանության օրոք ՀՀ-ում իրավունք, իրավաբանություն, օրենսդրություն ապականվել է մինչև վերջ. Արսեն Բաբայան (Տեսանյութ)
17/06/2020 13:50
Այս իշխանության օրոք ՀՀ-ում իրավունք, իրավաբանություն, օրենսդրություն ապականվել է մինչև վերջ «Կորոնավիրուսային ճգնաժամը, դրա հումանիտար և սոցիալ–տնտեսական հետևանքները» խորագրով քննարկման ընթացքում հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը։
«Թվում էր, թե համավարակի ընթացքում օրենքները կպահպանվեն, կընդունվեն քիչ թե շատ նորմալ իրավական ակտեր, սակայն տեսնում ենք, որ անգրագիտության պատճառով շարունակվում են այդ երևույթները», - ասաց Արսեն Բաբայանը։
Անդրադառնալով պարետատան գործողություններին, նշա նշեց, թե այն խորհրդատվական մի մարմին է, որը պետք է կառավարությանն օգնի կառավարելու արտակարգ դրության ռեժիմում։
«Սակայն, մեր կառավարության կողմից ընդունված իրավական ակտերով պարետին վերապահվել են իրավունքներ, որոնք նա ոչ մի դեպքում չունի», - հայտարարեց Արսեն Բաբայանը։

Во время этой власти в Армении право, юриспруденция, законодательство до конца испоганены – Арсен Бабаян
17/06/2020 15:39
Во время этой власти в Армении право, юриспруденция, законодательство до конца испоганены, заявил сегодня в ходе обсуждения по теме «Коронавирусный кризис, его гуманитарные и социально-экономические последствия» член партии «Родина», правозащитник Арсен Бабаян.
«Казалось бы, во время эпидемии будут соблюдаться законы, будут приниматься более или менее нормальные правовые акты, однако мы видим, что подобные явления продолжаются из-за неграмотности», - сказал Арен Бабаян.
Что касается действий комендатуры, то правозащитник отметил, что это какой-то консультативный орган, который должен помочь правительству управлять во время режима чрезвычайного положения.
«Однако, согласно принятым правительством правовым актам, коменданту предоставлены права, которых у него нет ни в коем случае», - заявил Арсен Бабаян.