Ինքնաբացարկի միջնորդություն ենք ներկայացրել դատարանին. Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբան (Տեսանյութ)
Ինքնաբացարկի միջնորդություն ենք ներկայացրել դատարանին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ինքնաբացարկի միջնորդությունը քննարկելու: Մենք գտնում ենք, որ դատարանի նախագահն իր ցանկությամբ ընտրում է դատավորի և մակագրություն իրականացնում: Գտնում ենք, որ այս կարգն ի սկզբանե խախտում է արդար դաաքննության իրավունքը:
Պատահականության սկզբունքով պետք է լինի դատավորի ընտրությունը: Չի կարող այնպես լինել, որ պետությունը, դատարանի նախագահը որոշեն դատավորին», - ասաց փաստաբանը:
Երեմ Սարգսյանը շեշտեց՝ իրենք բարձրաձայնում են ոչ այնքան ընտրված դատավորի, որքան Շենգավիթի դատարանի հարցը, որովհետև Շենգավիթի նստավայրում, բացառությամբ մեկ-երկու դատավորի, մնացածների հետ խնդիրներ են ծագում:

Мы представили суду ходатайство о самоотводе – адвокат Гагика Царукяна
Мы представили суду ходатайство о самоотводе, заявил сегодня в беседе с журналистами адвокат Гагика Царукяна Ерем Саркисян.
«Суд удалился в совещательную комнату. Мы считаем, что председатель суда по своему усмотрению выбирает судью и визирует дела. Считаем, что этот порядок изначально нарушает право на справедливое судебное разбирательство», - сказал адвокат.
Он отметил, что выбор судьи должен проходить по принципу случайности. «Не может так быть, чтобы государство, председатель суда решали, какой судья должен рассматривать дело», - сказал адвокат.
Адвокат отметил также, что речь идет не столько о выборе судьи, сколько о суде общей юрисдикции, поскольку в резиденции административного района Шенгавит, за исключением одного-двух судей, с остальными возникают проблемы.