Կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր ջանքերը հանդիպում են նախկին օլիգոպոլիաների և կոռումպացված շրջանակների ուժեղ դիմադրությանը. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի տեսակոնֆերանսին: Վերջինիս մասնակցել են նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն Դեր Լայենը, Արևելյան գործընկերության մասնակից պետությունների՝ Բելառուսի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի առաջնորդները, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը, Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեն, եվրոպական պետությունների այլ առաջնորդներ:
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունն իրականացրել է համապարփակ բարեփոխումներ՝ օրենքի գերակայության և կառավարության հաշվետվողականության վրա հիմնված ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ ձևավորելու նպատակով: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը և դատական համակարգի վերափոխումը մեր օրակարգի առանցքում են:
Մեր ջանքերը սակայն հանդիպում են նախկին օլիգոպոլիաների և կոռումպացված շրջանակների ուժեղ դիմադրությանը: Նրանք, ովքեր վախենում են կորցնել իրենց ապօրինի ձեռք բերված ունեցվածքը, շահարկում են զանգվածային լրատվամիջոցները և կեղծ լուրեր են տարածում՝ կառավարության նկատմամբ անվստահություն սերմանելու և կորոնավիրուսային համաճարակին դիմակայելու ջանքերը նսեմացնելու նպատակով:
Չնայած այս բոլոր խոչընդոտներին, մենք վճռականորեն շարունակելու ենք բարեփոխումները՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելու համար:
Բարեփոխումների յուրաքանչյուր փուլում մենք զգացել ենք մեր եվրոպական գործընկերների անվերապահ աջակցությունը: Եվրամիությունը Հայաստանի հիմնական գործընկերն է պետական կառուցակարգերի կայացման գործում: Այս առումով առանձնահատուկ նշանակություն ունի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը:
Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել գործընկերությունը ԵՄ-ի հետ՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մշակութային ընդհանրությունների վրա: Արևելյան գործընկերությունը մեր համագործակցության շարժիչ ուժն է: Այն ապահովում է արդյունավետ հարթակ ԵՄ-ի և տարածաշրջանի երկրների հետ երկխոսության և համագործակցության համար: Դրա ամբողջականության և շարունակականության պահպանումը կարևորագույն նշանակություն ունի: Ներքին բաժանումներ ստեղծելու ցանկացած փորձ կխաթարի Գործընկերության բուն փիլիսոփայությունն ու ազդեցությունը:
Հայաստանը ողջունում է 2020-ից հետո իրականացվելիք քաղաքականության վերաբերյալ համատեղ կոմյունիկեն: Փաստաթղթում ուրվագծված հինգ նպատակները համահունչ են մեր գերակայություններին: Մենք հավատում ենք, որ 2020-ից հետո նախանշվող նպատակները պետք է ապահովեն ուժեղ դիմադրողականություն և շոշափելի արդյունքներ: Հայաստանի քաղաքացիների համար տեսանելի արդյունքներ ապահովելու լավագույն միջոցը կլինի վիզաների ազատականացման երկխոսության երկար սպասված մեկնարկը:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները ԵՄ-ի և Գործընկերության կողմից խրախուսվող համերաշխության և համագործակցության քաղաքականության ևս մեկ վկայությունն են: Հայաստանը բարձր է գնահատում ավելի քան 92 միլիոն եվրոյի աջակցությունը, որը միտված է ճգնաժամի անմիջական կարիքները բավարարելուն և դրա բացասական ազդեցությունը մեղմելուն:
Համամոլորակային մարտահրավերները պահանջում են միասնական գործողություններ, այլ ոչ թե առճակատում: Համաճարակի պայմաններում տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելու ցանկացած փորձ խիստ անպատասխանատու է և պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Այս համատեքստում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մոտեցումներին համահունչ ԵՄ շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում շատ կարևոր գործոն է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման համար», - ասել է ՀՀ վարչապետը։

PM: Armenia is committed to further developing partnership with the EU based on shared democratic values (video)
Prime Minister Nikol Pashinyan took part in the Eastern Partnership Summit’s videoconference today.
Addressing the participants, the Armenian Prime Minister said that over the last two years, the Armenian government has been implementing comprehensive reforms to develop stronger democratic institutions based on the rule of law and government accountability, stressing that fighting corruption and reforming the judiciary are at the top of the government's current agenda.
"Our efforts, however, have not gone without strong resistance from the former oligopolies and the corrupt circles. Those, who fear to lose their illegally-acquired property, manipulate the mass media, and fabricate fake news to instill distrust of government and its efforts to confront coronavirus pandemic. Despite all these obstacles, we are firmly determined to complete our reforms to achieve irreversible democracy in Armenia," he said.
"At each stage of the reforms, we have felt the unconditional support of our European friends. Indeed, the European Union is Armenia’s primary partner in institution building. In this regard, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is of particular importance. Armenia is committed to further developing partnership with the EU based on shared democratic values and cultural commonalities. The Eastern Partnership is a driving force of our cooperation. It provides for an effective platform for dialogue and cooperation with the EU and the countries of the region as well. Sustaining its integrity is of crucial importance. Any attempt to create internal divisions will undermine the very philosophy of the Partnership and its impact," the head of the government said.
Pashinyan also stressed that Armenia welcomes the Joint Communication on the policy beyond 2020 and that the outlined five objectives of the document are in line with our priorities.
"We believe that the post-2020 deliverables should provide for enhanced resilience and tangible results. The best way to deliver visible results to citizens of Armenia would be the long-awaited launch of the visa liberalization dialogue," he said.
The PM also noted that the measures taken to address the coronavirus have once again demonstrated the solidarity and cooperation fostered by the EU and the Partnership, adding that Armenia highly appreciates the support of over 92 million euros to meet the immediate needs of the crisis and mitigate its negative impact.
"The global challenges require collective action, not confrontation. Any attempts to take advantage of the pandemic in order to escalate the tension in the region are highly irresponsible and should be condemned by the international community. In this context, the EU’s continuous balanced position on the Nagorno-Karabakh conflict, in line with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship approaches, is a very important factor for maintaining peace and stability in our region," the PM said.