Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
18/06/2020 10:05
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանություն է տվել Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի նիստի վերաբերյալ։
«Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրանց զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և հանդիսանում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա»,-նշել է ԱԳՆ խոսնակը։
Ըստ Աննա Նաղդալյանի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ։
«Դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա են վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ․ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար»,-ասել է նա։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է՝ ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։
«Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը»,-մեկնաբանել է Աննա Նաղդալյանը։

МИД Армении: Признание и осуждение Геноцида армян не является армяно-турецким вопросом. Это проблема Турции и международного сообщества
18/06/2020 10:40
Оправдывающие Геноцид армян и оскорбляющие его жертв заявления президента Турции не являются новостью и представляют собой проявление ненавистнических высказываний, которые оказывают влияние на поддержание и укрепление атмосферы ксенофобии в отношении армян в этой стране. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Признание и осуждение Геноцида армян не является армяно-турецким вопросом. Это проблема Турции и международного сообщества. Об этом свидетельствуют многочисленные заявления и действия Турции в отношении признания Геноцида армян той или иной страной.
Для нас и для международного сообщества Геноцид армян является реальностью, послужившей также основой для разработки Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 1948 года и внедрения на ее основе механизмов для предупреждения геноцидов и преступлений против человечности.
Отрицание не имеет будущего, независимо от того, кто и как будет его преподносить. Сколько бы усилий по подавлению правды власти Турции ни прилагали, в любом случае, правда проложит себе путь», - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении.
Ранее Высший консультативный орган аппарата президента Турции созвал заседание во главе с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, на котором, как сообщается, «были обсуждены действия, которые следует предпринять против необоснованных обвинений в отношении Турции относительно событий 1915 года».