ՍԴ դիմելու համար ստորագրությունները և դիմումի հիմքերը ԲՀԿ-ն ուղարկել է ԼՀԿ-ին
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները, օգտվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ մեզ վերապահված լիազորություններից և իրավական գործիքակազմից,նախաձեռնել են դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ քննության առնելու «Առանց Սահմանադրական դատարանի՝ Սահմանադրության փոփոխությունների ՀՀ Սահմանադրությանը  համապատասխանելու վերաբերյալ որոշման ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից Սահմանադրության փոփոխություններ ընդունելը և ՀՀ Սահմանադրության (Պ-667-19.06.2020-ՊԻ-010/2) փոփոխությունները ՀՀ Սահմանադրության 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 168-րդ և 169-րդ հոդվածների համապատասխանության հարցը»:
Ֆեյսբուքյան իր էջում խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը գրել է, որ նախաձեռնությանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությանն են ուղարկել արդեն հավաքագրված ստորագրությունները և դիմումի հիմքերը:

Процветающая Армения» направила подписи и основания для обращения в КС фракции «Светлая Армения» – Арман Абовян
23/06/2020 15:07
Депутаты фракции «Процветающая Армения», воспользовавшись предоставленными им Конституцией полномочиями и правовым инструментарием, инициировали обращение в Конституционный суд для рассмотрения «Соответствия Конституции Армении решения Национального Собрания о принятии изменения в Конституцию без Конституционного суда и соответствие внесенных изменений статьям 4, 5, 6, 168 и 169 Конституции Армении».
Секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян сообщил на своей странице в Facebook, что собранные подписи и основания для обращения в Конституционный суд уже направлены фракции «Светлая Армения» для поддержки инициативы.