Իրանը բանակցություններ կվարի ԱՄՆ-ի հետ միջուկային գործարքի շրջանակում
Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ բանակցելու է միայն միջուկային գործարքի շրջանակում և վնասի փոխհատուցման դեպքում, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Մենք միշտ պատրաստ ենք (բանակցությունների), բայց միայն այն դեպերում, երբ ԱՄՆ-ում ասեն, որ վերադառնում են (միջազգային) իրավունքի կատարմանը,  հայտարարում են, որ վերադառնում են ՄԱԿ-ի բանաձևի դրույթների կատարմանը և Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրով նախատեսված իրենց պարտավորությունների կատարմանը, նրանք վերադառնում են «Վեցյակ»»,- ասել է Ռոհանին:
«Մեր դիրքորոշումը շատ պարզ է. Նրանք (ԱՄՆ) պետք է ենթարկվեն (միջազգային՝ խմբ.) օրենքին, ներողություն խնդրեն և հատուցեն Իրանին պատճառած վնասը, փոխհատուցում վճարեն», - ասել է նախագահը, որի ելույթը հեռարձակել է իրանական հեռուստատեսությունը:

Иран пойдет на переговоры с США в рамках ядерной сделки
Тегеран пойдет на переговоры с Вашингтоном только в рамках ядерной сделки и при выплате компенсаций за причиненный ущерб, заявил президент Ирана Хасан Роухани.
"Мы всегда готовы (к переговорам), но как только США скажут, что возвращаются к выполнению (международного) права, объявят, что возвращаются к выполнению положений резолюции ООН и своих обязательств в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий, возвращаются в "шестерку", - сказал Роухани.
"Наша позиция проста – им (США) нужно подчиниться (международному – ред.) праву, извиниться и компенсировать тот ущерб, который они причинили Ирану, выплатить компенсации", - сказал президент, чье выступление транслировало иранское телевидение.