Հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից. ՍԴ չորս դատավորների հայտարարությունը
25/06/2020 17:08
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ու երեք դատավորներ՝ Ալվինա Գյուլումյանը, Հրանտ Նազարյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը հայտարարություն են տարածել՝ ի պատասխան ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հայտարարության։
«Ի պատասխան Արդարադատության նախարարի հայտարարության՝ երկու օրից ՍԴ նախագահի լիազորությունների դադարեցման և ևս երեք դատավորի պաշտոնանկ արվելու վերաբերյալ, մենք՝ ներքոստորոգրյալներս, հայտնում ենք.
Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանվում են Սահմանադրությամբ, իսկ կազմավորման և գործունեության կարգը` Սահմանադրությամբ և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 88-րդ հոդվածի 5-րդ մասը սահմանում է, որ մինչև 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահը և անդամները 12 տարվա ժամկետը լրանալուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի վերոնշյալ նորմը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, չի ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող, ԱԺ կողմից չի ճանաչվել ուժը կորցրած, ուստի գործող է և ենթակա է կատարման:
Վերոգրյալից ելնելով՝ համապատասխան պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից, իրավունքի ու օրինականության ծիրից», - ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia’s CC urges officials not to go beyond scope of powers defined by the Constitution and laws: statement
25/06/2020 17:28
Armenia’s Constitutional Court released a statement in response to the statement of the Minister of Justice Rustam Badasyan.
“In response to the statement by the Minister of Justice on termination of the powers of the president of the Constitutional Court and the dismissal of three other judges in two days, we, the undersigned, inform that:
According to Article 167 of the Constitution, the powers of the Constitutional Court are being defined by the Constitution and the procedure of its formation and activities by the Constitution and Law on Constitutional Court.
The Part 5 of the Article 88 of constitutional law on Constitutional Court defines that before the 2015 amendments entered into force the CC president and members continue their tenure after 12 years until the end of the term of their authorities set by the 2005 Constitutional amendments.
The above mentioned norm of the constitutional law on CC has not been disputed in the CC, has not been recognized as contradicting theConstitution and has not been recognized invalid by the NA. Thus, it is a functioning norm and is subjected to implementation. Based on the above mentioned, we urge the relevant officials not to go beyond the scope of the powers defined by the Constitution and the laws,” the statement said.