Մադուրոն պատրաստ է իր հրաժարականի հարցով հանրաքվե անցկացնել
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտնել է, որ պատրաստ է 2022-ին հանրաքվե անցկացնել իր լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման վերաբերյալ, եթե այս գաղափարի կողմնակիցները բավականաչափ ստորագրություններ հավաքեն: Նրա ելույթը հեռարձակվել է պետական հեռուստատեսությամբ:
«2022 թվականի հունվարի 10-ին հնարավոր կլինի ստորագրահավաք անցկացնել նախագահ Մադուրոյի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ հանրաքվեի համար: Ցանկացողները ստորագրություններ հավաքելու համար կարող են փողոց դուրս գալ», - ասել է Մադուրոն:
Հիշեցնենք՝ Մադուրոն ստանձնել էր պաշտոնը 2019-ի հունվարի 10-ին: Նրա կառավարման ժամկետը լրանում է 2025-ի հունվարի 10-ին:
Վենեսուելայի առաջնորդը հիշեցրել է, որ այս տարի անցկացվելու են Ազգային գագաթնաժողովի (ընդդիմության կողմից վերահսկվող միապալատային պառլամենտ) ընտրությունները, իսկ 2021-ին՝ քաղաքապետերի ընտրությունները:
«Վենեսուելայում անկախ ժողովուրդը քվեարկության միջոցով է որոշում, թե ով կարող է պաշտոններ զբաղեցնել, իսկ ով պետք է հեռանա», - ընդգծել է նա:

Мадуро заявил, что готов провести референдум о своей отставке
Президент Венесуэлы Николас Мадуро сообщил, что готов в 2022 году провести референдум о досрочном прекращении своих полномочий, если сторонники этой идеи соберут достаточное число подписей. Его выступление транслировалось по государственному телевидению.
"10 января 2022 года можно будет начать сбор подписей за проведение референдума о прекращении полномочий президента [Венесуэлы Николаса] Мадуро. Желающие смогут выйти на улицы для сбора подписей", - сказал Мадуро. Он вступил в должность 10 января 2019 года. Срок его полномочий истекает 10 января 2025 года.
Венесуэльский лидер напомнил, что в текущем году пройдут выборы в Национальную ассамблею (однопалатный парламент, контролируемый оппозицией), а в 2021 году - муниципальные выборы. "В Венесуэле независимый народ через голосование решает, кого ставить [на государственные посты], а кого убирать", - подчеркнул Мадуро.
Согласно венесуэльской конституции, по истечении половины срока, на который был избран государственный деятель, может быть проведен референдум о досрочном прекращении его полномочий.