Ընդդիմությունը չի մասնակցում ՍԴ երեք դատավորի կենսաթոշակի իրավունքի իրացման ապահովման հստակեցմանն ուղղված հարցի քննարկմանը
30/06/2020 11:21
Խորհրդարանն արտահերթ նիստով քննարկում է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքներում փոփոխություն կատարելու մաuին ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները՝ ԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն, չեն մասնակցում նիստին։
Նախագծերի համահեղինակ, «Իմ քայլի» պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը նկատեց, որ նախագծի համաձայն՝ ՍԴ դատավորի պաշտոնավարման համար ամրագրվում է ընդհանուր պաշտոնավարած տարիները՝ 12 տարի։
Դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կկատարվեն հետևյալ հերթականությամբ՝ առաջին առաջադրումը կառավարության, երկրորդը՝ ՀՀ նախագահի, երրորդը՝ դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից։
Գրիգորյանը նկատեց, որ դատավորները, ում լիազորությունները դադարել են ու նրանց մակագրված են ընթացիկ վարույթ ընդունված գործեր, սահմանված ժամկետում կհրավիրի աշխարակարգային նիստ, որպեսզի իրենց մակագրված գործերը վերամակարգվեն այլ դատավորների։

Парламентская оппозиция не участвует во внеочередном заседании по обсуждению поправок в закон о Конституционном суде и вопроса обеспечения права на пенсию трех судей КС
30/06/2020 12:07
Парламент Армении обсуждает сегодня на внеочередном заседании законопроект о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «О Конституционном суде» и закон «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц».
Две оппозиционные фракции – «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» – не участвуют в заседании.
Соавтор законопроекта Сурен Григорян отметил, что согласно проекту, срок пребывания в должности судей Конституционного суда установлен 12 лет.
Выдвижение кандидатов на должность судей Конституционного суда проводится в следующей очередности: первое – по предложению правительства, второе – по предложению президента Армении, третье – по предложению Общего собрания судей.
Сурен Григорян отметил, что в установленный срок будет созвано рабочее заседание с тем, чтобы завизированные и принятые в производство дела судьями Конституционного суда, полномочия которых прекращены, были переданы другим судьям.