Չինաստանն առաջարկել է ԱՄՆ-ին «փորձել» պատժամիջոցներ կիրառել Հոնկոնգի դեմ
ԱՄՆ-ն  կարող է փորձել պատժամիջոցներ կիրառել Հոնկոնգի դեմ՝ ազգային անվտանգության մասին օրենքի պատճառով, դա Չինաստանի համար պաշտպանվելու և պատասխան հարված հասցնելու առիթ կլինի, հայտարարել է Հոնկոնգի և Մակաոյի հարցերով ՉԺՀ-ի Պետական խորհրդի ներկայացուցիչ Ժաո Սյաոմինը;
«Եթե նրանք կարծում են, որ իրենց երկրում քաոսը բավարար չէ, եթե նրանք չեն անհանգստանում, որ պատժամիջոցների պատճառով կկորցնեն ամեն ինչ, քան նրանք, ում դեմ դրանք ուղղված են, եթե նրանք ցանկանում դա հնարավարություն դարձնել՝ իրենց ճգնաժամից ուշադրությունը շեղելու համար, նրանք կարող են փորձել։ Մեզ համար դա հնարավորություն է՝ ցուցադրելու, պաշտպանվելու և պատասխան հարված հասցնելու մեր վճռականությունն ու կարողությունը»,- հայտարարել է Չժաո Սյաոմինը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն վերջին օրերին արդեն հայտարարել է, այսպես կոչված, սահմանափակիչ միջոցների մասին՝ ի պատասխան Չինաստանի կառավարությոան կողմից Հոնկոնգի գործերին միջամտող անձանց նկատմամբ վիզայի սահմանափակումներ կիրառելու որոշմանը։
«Մենք՝ չինացիներս, գնահատում ենք փոխադարձությունը: Եթե   ԱՄՆ-ն միջոցներ ձեռնարկի, Չինաստանի կառավարությունը և Հոնկոնգի կառավարությունը պատասխան քայլեր կձեռնարկեն: Հակադարձ միջոցառումները կձեռնարկվեն ըստ իրավիճակի»,- շեշտել է պաշտոնյան:

Китай предложил США "попробовать" и ввести санкции против Гонконга
США могут попробовать и ввести санкции против Гонконга из-за закона о национальной безопасности, это будет возможностью для Китая продемонстрировать решимость защищать себя и нанести ответный удар, заявил в среду представитель канцелярии по делам Гонконга и Макао Госсовета КНР Чжао Сяомин.
"Если они считают, что у них недостаточно хаоса у себя в стране, если они не переживают, что от санкций они потеряют больше, чем те, против кого они направлены, если они хотят это сделать возможностью для того, чтобы сместить внимание от своего кризиса, они могут попробовать. Для нас это возможность продемонстрировать свою решимость и возможность защищать себя и нанести ответный удар", - заявил на брифинге Чжан Сяомин.
Он напомнил, что США в последние дни уже объявили о так называемых ограничительных мерах, в ответ правительство Китая приняло решение ввести визовые ограничения в отношении американских лиц, которые вмешиваются в дела Гонконга.
"Мы, китайцы, ценим взаимность. Если США примут меры, правительство Китая и правительство Гонконга примут ответные меры. Контрмеры будет приняты согласно ситуации", - подчеркнул чиновник.