Սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին անդամներն իրավունք չունեն մուտք գործել ՍԴ շենք. Ոստիկանությունը՝ դատավոր Հրանտ Նազարյանի հետ կատարված միջադեպի մասին
Սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին անդամներն իրավունք չունեն մուտք գործելու Սահմանադրական դատարանի վարչական շենք, այս մասին Aysor.am-ին ասաց ոստիկանության լրատվական ծառայության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը՝ անդրադառնալով ոստիկանների կողմից դատավոր Հրանտ Նազարյանի՝ ՍԴ մուտքը խոչընդոտելուն։
«Հունիսի 22-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված և հունիսի 26-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածում կատարված փոփոխությունների հիման վրա՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված և Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված, և պաշտոնավարումը դադարում է: Սահմանադրական նորմերի անմիջական գործողության տրամաբանությունից ելնելով` արձանագրում ենք, որ եթե լրացել է Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի` այդ պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարին, ապա Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունները համարվում են դադարած:
Նորմի համակարգային վերլուծությունը թույլ է տալիս արձանագրելու, որ Սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին անդամներն իրավունք չունեն մուտք գործելու Սահմանադրական դատարանի վարչական շենք: Սահմանադրական դատարանի շենքում անցագրային ռեժիմի հետ կապված հարցերը կարգավորված են Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգի 3-րդ հավելվածով», - նշեց Ջանոյանը։
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը։
Կանոնակարգումներով դադարել է Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում, ինչպես նաև ՍԴ-ի դատավորներ (անդամներ) Հրանտ Նազարյանի, Ֆելիքս Թոխյանի և Ալվինա Գյուլումյանի պաշտոնավարումը
ՍԴ ինը դատավորներից Ֆելիքս Թոխյանը պաշտոնավարում է 1997 թվականից, Հրանտ Նազարյանը՝ 1996 թվականից։
ՍԴ դատավորներից Ալվինա Գյուլումյանը պաշտոնավարում է 2014 թվականից։ Մինչև այս, Գյուլումյանը ՍԴ անդամ է եղել նաև 1996-2003 թվականներին։

Уже бывшие члены Конституционного суда не имеют право заходить в административное здание Конституционного суда – полиция об инциденте с судьей КС Грантом Назаряном
Уже бывшие члены Конституционного суда не имеют право заходить в административное здание Конституционного суда, заявил Aysor.am заместитель начальника отдела связей и информации полиции Армении Эдгар Джаноян, касаясь того, что полицейские не позволили судье Гранту Назаряну войти в здание Конституционного суда.
«На основании принятых 22 июня Национальным Собранием и вступивших в силу 26 июня изменений статьи 213 Конституции Республики Армения, срок полномочий пребывания в должности председателя и членов Конституционного суда, назначенных до вступления в силу Главы 7 Конституции, после 12 лет считается завершенным и их полномочии прекращаются. Исходя из логики действия конституционных норм, мы констатируем, что если время пребывания в должности судьи или члена Конституционного суда превышает 12 лет, то полномочия судьи или члена Конституционного суда считаются прекращенными.
Комплексный анализ нормы позволяет констатировать, что уже бывшие члены Конституционного суда не имеют право входить в административное здание Конституционного суда. Вопросы, связанные с проходным режимом в здание Конституционного суда, регулируются приложением №3 к порядку деятельности Конституционного суда», - отметил Джаноян.
Напомним, парламент Армении принял во втором чтении и полностью проект поправок в Конституцию.
Согласно новым урегулированиям, прекращаются полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, а также трех судей КС – Гранта Назаряна, Феликса Тохяна и Альвины Гулумян.
Отметим, что двое судей Конституционно суда – Феликс Тохян и Грант Назарян пребывают в должности судей соответственно с 1997 года и с 1996 года.
Судья Альвина Гулумян занимает в должности судьи с 2014 года. До этого Альвина Гулумян была членом Конституционного суда в 1996-2003гг.