«Ժողովուրդ». ՀԷՑ-ում խախտումներ են հայտնաբերվել. այն կտուգանվի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մտադիր է տուգանել «Հայաստան էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ հանձնաժողովի նախագահի այս տարվա ապրիլի 30-ի հրամանի հիման վրա ստեղծված աշխատանքային խումբը մայիսի 4-8-ը ՀԷՑ-ի կողմից առանձին սպառողներին առաքված էլեկտրաէներգիայի քանակի հնարավոր հավելագրումների փաստի ուսումնասիրության նպատակով «Արարատ», «Աշտարակ» և «Աբովյան» էլեկտրական ցանցերում իրականացրել է մոնիթորինգ: Արդյունքում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ:
Մեզ հայտնի դարձավ, որ իրականացվել է թվով 720 սպառողների առևտրային հաշվառքի սարքի զննում և փաստացի ցուցմունքների գրանցում, որոնք համեմատվել են մայիսի 1-3-ը ժամանակահատվածում ընկերության աշխատակիցների կողմից ցուցմունքների ֆիքսման բլանկներով գրանցված միևնույն առևտրային հաշվիչների ցուցմունքների հետ: Պարզվել է, որ ՀԷՑ-ի աշխատակիցների կողմից մայիսի 1-3-ը ժամանակահատվածում ցուցմունքների ֆիքսման բլանկներում գրանցված թվով 33 հաշվիչներով արձանագրված ցուցմունքներն ավելի մեծ են, քան մայիսի 4-8-ը ժամանակահատվածում աշխատանքային խմբի կողմից նույն առևտրային հաշվիչներից կարդացված ցուցմունքները: Արդյունքում ՀԾԿՀ-ն մտադիր է հուլիսի 8-ի նիստում ընկերությանը տուգանել 10 մլն դրամի չափով: Արդյոք ՀԷՑ-ը կբողոքարկի ՀԾԿՀ որոշումը՝ ցույց կտա ժամանակը»:

«Жоховурд»: КРОУ Армении оштрафует ЗАО «ЭСА» за нарушения
Газета «Жоховурд» пишет, что Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении намерена оштрафовать ЗАО «Электрические сети Армении».
Как отмечает издание, сформированная распоряжением председателя КРОУ от 30 апреля этого года рабочая группа 4-8 мая провела мониторинг в эл. сетях «Арарат», «Аштарак», и «Абовян» с целью изучения возможных приписок в процессе снабжения электрической энергией отдельных потребителей. В результате был выявлен ряд нарушений.
«По нашим сведениям, был проведено осмотр коммерческих приборов учета 720 абонентов и регистрация фактических данных, которые были сравнены с показаниями, снятыми сотрудниками компании с этих же счетчиков в период 1-3 мая и зафиксированы в бланках показаний приборов учета. Выяснилось, что зафиксированные сотрудниками компании ЭСА в бланках показания 33 счетчиков больше, чем показания счетчиков, снятые рабочей группой в период 4-8 мая. В итоге КРОУ намерена оштрафовать компанию на 10 млн. драмов на заседании 8 июля. Обжалует ли ЭСА решение КРОУ, покажет время», - пишет газета.