ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հաստատել է օլիմպիական զինադադարի օրերը Տոկիոյի խաղերի անցկացման ժամանակ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հաստատել է, որ Տոկիոյի Խաղերի ժամանակ օլիմպիական զինադադարը կպահպանվի 2021 թվականի հուլիսի 16-ից մինչև սեպտեմբերի 12-ը, հայտնել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) մամուլի ծառայությունը:
Օլիմպիական զինադադարի նոր ժամկետները կապված են կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով Տոկիոյի Խաղերը 2020 թվականից 2021 թվական փոխադրելու հետ: Օլիմպիադան կկայանա 2021 թվականի հուլիսի 23-ից օգոստոսի 8-ը:
«Պետությունների աջակցությամբ վերստին ընդգծվում է Օլիմպիական խաղերի միավորող ուժը, Խաղերը մարդկության միասնության տոն են մեր ամբողջ բազմազանությամբ հանդերձ, բոլոր 206 ազգային օլիմպիական կոմիտեների և փախստականների օլիմպիական թիմի մարզիկներն օգտվում են միատեսակ իրավունքներից, հարգում են միմյանց առանց որևէ խտրականության: Այս որոշումը նաև այն բանի ծանրակշիռ հավաստումն է, որ այս Օլիմպիական խաղերը կդառնան լույս թունելի վերջում, որով մարդկությունը ներկայումս անցնում է», - ասել է ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:

Генассамблея ООН утвердила даты олимпийского перемирия на время проведения Игр в Токио
Генеральная Ассамблея (ГА) ООН подтвердила, что олимпийское перемирие на время Игр в Токио будет соблюдаться с 16 июля по 12 сентября 2021 года. Об этом сообщает пресс-служба Международного олимпийского комитета (МОК).
Новые сроки олимпийского перемирия связаны с переносом Игр в Токио с 2020 на 2021 год в связи с пандемией коронавируса. Олимпиада состоится с 23 июля по 8 августа 2021 года.
"При поддержке государств вновь подчеркивается объединяющая сила Олимпийских игр, - сказал президент МОК Томас Бах. - Игры - это праздник единства человечества во всем нашем многообразии, спортсмены всех 206 национальных олимпийских комитетов и олимпийской команды беженцев пользуются одинаковыми правами, уважают друг друга без какой-либо дискриминации. Это решение также является весомым подтверждением того, что эти Олимпийские игры станут светом в конце темного туннеля, который человечество проходит в настоящее время".