Ոչ կոռեկտ արտահայտությունները պետք է բացառվեն, հակառակ դեպքում՝ կարող են արժանանալ համարժեք վերաբերմունքի. Քոչարյանի գործով մեղադրող դատախազ
07/07/2020 17:32
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, շարունակվում է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ պաշտպանական կողմից հնչում են ոչ կոռեկտ արտահայտություններ։
«Պաշտպանական կողմի առարկությունները համեմված էին ոչ կոռեկտ արտահայտություններով, դրանք դատարանում պետք է իսպառ բացառված լինեն, հակառակ դեպքում՝ այդպիսի հայտարարությունները կարող են արժանանալ համարժեք վերաբերմունքի», - ասաց Բաղդասարյանը։
Մեղադրող մյուս դատախազ Կարեն Բիշարյանն էլ ասաց, որ պաշտպանական կողմն առարկություններ անելու առիթն օգտագործելով՝ խոսեց իրեն բացարկ հայտնելու հիմնավորումների մասին:
«Դա իրավունքի չարաշահում է, որովհետև այդ իրավունքը իրացվել է, ես այդ հրահրմանը չեմ տրվի, պատասխան չեմ տա, որովհետև ես էլ իրավունքի չարաշահում թույլ կտամ», - ասաց Կարեն Բիշարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ իրենց միջնորդությունը հիմնավոր է ու ենթակա է բավարարման։
Նշենք՝ դատախազները դատարանին միջնորդել են սահմանափակել պաշտպանական կողմի՝ տարբեր տեսակի միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքը։

Некорректные высказывания должны быть полностью исключены в суде, в противном случае удостоятся соответствующего отношения – прокурор
07/07/2020 18:20
Прокурор Геворк Багдасарян отметил, что со стороны защиты звучат некорректные высказывания.
«В возражениях стороны защиты содержались некорректные высказывания, они должны быть полностью исключены в суде, в противном случае подобные заявления будут удостоены соответствующего отношения», - сказал Геворк Багдасарян.
Другой прокурор, Карен Бишарян заявил, что сторона защиты, используя возможность возражений, говорила об основаниях для его отвода.
«Это злоупотребление правом, поскольку это право реализовано, я пойду на эту провокацию, и не буду отвечать, поскольку допущу злоупотребление правом», - отметил прокурор.
По его словам, представленное прокурорами ходатайство обоснованно и должно быть удовлетворено.
Отметим, прокуроры предоставили суду ходатайство об ограничении процессуального права стороны защиты на подачу различных ходатайств.