ԲԴԽ-ն մերժեց դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին Ռուստամ Բադասյանի միջնորդությունը
09/07/2020 14:17
Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշեց Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին Արդարադատության նախարարի միջնորդությունը մերժել։
Հիշեցնենք՝ Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի կողմից՝ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հաղորդման հիման վրա:
Կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ հաղորդումն Արդարադատության նախարարություն է ներկայացրել ՀՔԾ՝ կոռուպցիոն, կազմակերպված և պաշտոնեական հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Հրաչյա Մուշեղյանն, ում վարույթում քննվել է «5-րդ ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի վերաբերյալ քրեական գործը։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ Ազարյանը դրսևորել է անհարգալից և անբարեխիղճ վերաբերմունք դատավարության մասնակցի և վերջինիս վերադասի նկատմամբ, ինչպես նաև իր խոսքով կողմնակալության կամ խտրականության տպավորություն է ստեղծվել։

Высший судебный совет отклонил ходатайство о привлечении Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности
Высший судебный совет принял решение отклонить ходатайство министра юстиции Армении о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армении Александра Азаряна.
Напомним, дисциплинарное производство в отношении судьи Александра Азаряна было возбуждено министром юстиции Рустамом Бадасяном на основании сообщения начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна.
Причиной для возбуждения дисциплинарного производства стало адресованное Азаряном следователю высказывание в ходе закрытого судебного заседания по вопросу о мере пресечения в отношении владельца телекомпании «Пятый канал» Армена Тавадяна.
Во время рассмотрения ходатайства в Высшем судебном совете министр юстиции Рустам Бадасян заявил, что, по их мнению, Александр Азарян проявил неуважительное, недобросовестное отношение и к участнику судебного процесса и его руководству, кроме того, создалось также впечатление необъективности и дискриминации.