ԱՄՆ Պետդեպը խորհրդատու է վարձելու Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում օգնելու համար
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մտադիր է մասնագետ վարձել, որը կօգնի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը պայքարել կոռուպցիայի դեմ: Նա կհամագործակցի հանրապետության արդարադատության նախարարության հետ և կնպաստի բարեփոխումների խթանմանը: Russia Today-ը ծանոթացել է ամերիկյան գերատեսչության ծրագրին:
«Խորհրդատուն կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը հակակոռուպցիոն նոր մարմիններ ստեղծելու և դրանց արդյունավետության բարձրացման գործում (ներառյալ այն, որը գտնվում է Հայաստանի հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ձևավորման գործընթացում): Այս հաստատությունները կուսումնասիրեն կոռուպցիայի դեպքերը և պատասխանատվության կենթարկեն կոռուպցիոներներին», - ասվում է փաստաթղթում:
Բացի այդ, մասնագետը պետք է ՀՀ իշխանություններին խորհուրդ տա իրավապահ մարմինների բարեփոխումների մշակման և իրականացման վերաբերյալ: Նա գործակցելու է արդարադատության նախարարության և այլ իրավապահ մարմինների հետ:
«Անցկացնել պատրաստություն, դասընթացներ, ինչպես նաև տրամադրել այլ տեխնիկական աջակցություն Արդարադատության նախարարությանը, Հայաստանի հակակոռուպցիոն հանձնաժողովին (երբ այն ստեղծվի) և այլ համապատասխան արդարադատության մարմիններին՝ միևնույն ժամանակ առաջնահերթություն տալով կոռուպցիայի դեմ բարձր մակարդակով պայքարին», - հայտնում են ԱՄՆ Պետքարտուղարությունից:
Խորհրդատուն նաև կկազմակերպի ուսումնական շրջագայություններ, քննիչների համար դասընթացներ, նաև կզբաղվի Վաշինգտոնի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի կառավարմամբ:
Ինչպես ընդգծվում է գերատեսչությունում, այս պաշտոնի համար կարող են դիմել միայն ԱՄՆ քաղաքացիները:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ-ն նախատեսում է ծախսել մինչև 10 միլիոն դոլար՝ Հայաստանում հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը խթանելու համար: Նախագիծը ենթադրում է այնպիսի պայմանների ստեղծում, որոնցում կրճատվում են կոռուպցիայի հնարավորությունները:

Госдеп США наймет советника для помощи Армении в борьбе с коррупцией
Госдепартамент США намерен нанять специалиста, который поможет правительству Армении бороться с коррупцией. Ему предстоит сотрудничать с министерством юстиции республики и способствовать продвижению реформ. RT ознакомился с контрактом американского ведомства.
«Советник будет оказывать поддержку правительству Армении в создании новых антикоррупционных органов и повышении их эффективности (в том числе находящегося в процессе образования антикоррупционного комитета Армении). Эти учреждения будут расследовать случаи коррупции и привлекать коррупционеров к ответственности», - говорится в документе.
Помимо этого, специалист должен консультировать власти Армении по вопросам разработки и реализации реформ в правоохранительной сфере. Ему предстоит взаимодействовать с минюстом и другими органами правопорядка.
«Проводить подготовку, обучение, а также предоставлять другую техническую поддержку министерству юстиции, антикоррупционному комитету Армении (когда он будет создан) и другим соответствующим институтам уголовного правосудия по широкому спектру вопросов, при этом уделяя первостепенное внимание борьбе с коррупцией на высоком уровне», - сообщают в Госдепартаменте США.
Советник также займется организацией учебных поездок, тренингов для следователей и управлением финансируемыми Вашингтоном проектами.
Как подчёркивают в ведомстве, претендовать на эту должность могут только американские граждане.
Ранее стало известно о планах США потратить до $10 млн на продвижение антикоррупционной политики в Армении. Проект предполагает создание условий, в которых сокращались бы возможности для коррупции.