Սորոսի գրասենյակի կողմից նպատակաուղղված ազգամիջյան թշնամանք հրահրելու փաստերով դիմելու ենք ԱԱԾ. Նարեկ Մալյան
11/07/2020 13:05
«ՎԵՏՕ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է ազգությամբ եզդի Սաշիկ Սուլթանյանի հարցազրույցին և նշել, որ հաջորդ շաբաթ Սորոսի գրասենյակի կողմից նպատակաուղղված ազգամիջյան թշնամանք հրահրելու փաստերով դիմելու են ԱԱԾ:
«Ի՞նչ կանեն նման դեպքում նորմալ պետությունում: Քրեական գործ կհարուցեն ու կպատժեն մեղավորներին: Ի՞նչ կանեն Սորոսի կողմից զավթված Հայաստանում: Ոչինչ չեն անի, ինքնիշխանությունը չի հերիքի», - գրել է նա:
Մալյանը նաև մեջբերել է Սուլթանյանի մտքերից մի հատված․
«Մենք որքան էլ ասում ենք, որ եզդիների իրավունքները Հայաստանում պաշտպանված են, բայց դա այդքան էլ այդպես չէ։ Մասնավորապես, ուզում եմ խոսել օրենքի տեսակետից, քանի որ մեր կազմակերպությունը՝ Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոնը իրավապաշտպան կազմակերպություն է։
Հայաստանը պարտավորություն ունի, որպեսզի ստեղծի հնարավորություններ, որ եզդիները պահպանեն իրենց ազգությունը, բայց ափսոս, որ այդ պարտավորությունները կյանքի չեն կոչվում։ Հայաստանում դու չես կարող քո լեզուն սովորել, դու գիտես, որ Իրաքում եզդիները կարող են իրենց մայրենի լեզուն սովորել դպրոցներում, իսկ Հայաստանում նման հնարավորություն չկա։ Երկրորդ խնդիրը խտրականությունն է։
Հայաստանում շատ դեպքերում եզդիները ընդունվում են որպես հետամնաց ազգ և սա պատճառ է դառնում, որ շատ հայեր իրենց իրավունք են վերապահում շատ եզդիների զրկեն իրենց ունեցվածքից։ Իրենց բիզնեսները, տներն ու հողերը նրանց ձեռքից վերցնում են։ Ես գնացել էի մի եզդիաբնակ գյուղ, որտեղ վեց շեյխի ընտանիք է ապրում և 120 հայ ընտանիք։ Այս գյուղում եզդիների հողերը ձեռքներից վերցրել են ու այսպիսի հարցեր շատ կան։ Եզդիները չգիտեն, թե վաղը Հայաստանում իրենց հետ ինչ կպատահի:
Ո՞վ է նրանց տները ձեռքներից վերցնում:
Հողերը վերցնողներին ասում են օլիգարխ։ Նրանք մարդիկ են, ովքեր կապեր ունեն պետության հետ, նրանք կապեր ունեն ոստիկանությունում և նրանք են խլում եզդիների ունեցվածքը։ Պետությունը ոչինչ չի անում, որպեսզի եզդիների իրավուքնները պաշտպանվեն։
Այդ ի՞նչ գյուղ է, որ եզդիների տները ձեռքներից վերցնում են։
Շատ-շատ նման գյուղեր կան։ Դու հիմա ինձ հարցնես, ես կասեմ, որ 30-40 ունեզրկման դեպք կա, երբ եզդիների տները, բիզնեսները, հողերը ձեռքներից վերցրել են՝ անօրինական ճանապարհով։
90-ական թվականներին, 1988 թվականից Հայաստանում հայերի և ադրբեջանցիների պատերազմ սկսվեց՝ Լեռնային Ղարաբաղի համար։ Դու լսել են երևի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմ։ Այդ ժամանակ Հայաստանում շովինիստական շարժում սկսվեց։ Ասում էին, որ միայն հայերը պետք է ապրեն Հայաստանում և մնացած ժողովուրդները տեղ չունեն այստեղ։ Այդ ժամանակ շատ եզդիների գնդակահարեցին Հայաստանում։ Այս պատճառով եզդիները մինչև 2004 թվականը վախի մեջ էին ապրում։
Այս իմաստով մենք տեսնում ենք, որ մինչև հիմա եզդիների մեջ վախ կա։ Նրանք իրենց ապագան Հայաստանում չեն տեսնում։ Մենք տեսնում ենք, որ պետությունը գովազդում է, թե Հայաստանը այն եզակի երկիրն է որտեղ եզդիների իրավունքները պաշտպանված են, բայց դա այդքան էլ այդպես չէ»։

Мы обратимся в СНБ по факту целенаправленного разжигания межнациональной вражды  офисом Сороса – Нарек Малян
11/07/2020 14:19
Мы обратимся в СНБ по факту целенаправленного разжигания межнациональной вражды офисом Сороса – Нарек Малян
Основатель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян обратился на своей странице в Facebook к интервью езида Сашика Султаняна, сообщив, что на следующей неделе они обратиться в Службу Национальной безопасности по факту целенаправленного разжигания межнациональной вражды  офисом Сороса.
«Что сделали бы в подобном случае в нормальном государстве? Возбудили бы уголовное дело и наказали бы виновных. А что делают в узурпированной Соросом Армении? Ничего не сделают, суверенитета недостаточно», - написал он.
Нарек Малян привел также отрывок из интерью с Султаняном.
«Сколько бы мы не говорили о том, что в Армении защищены права езидов, это не совсем так, В частности хочу поговорить об этом с точки зрения закона, поскольку наша организация – Езидский центр защиты по правам человека – правозащитная организация.
У Армении есть обязательство создать возможности для того, чтобы езиды сохранили свою национальность, однако жаль, что эти обязательства не претворяются в жизнь. В Армении ты не можешь учить свой язык, ты знаешь, что в Ираке езиды могут учить свой родной язык в школах, а в Армении нет такой возможности. Вторая проблема – дискриминация.
В Армении езиды очень часто воспринимаются как отсталый народ, и это становится причиной того, что многие армяне предоставляют себе право лишать имущества многих езидов. Отбирают у них бизнесы, дома и земли. Я побывал в одном населенной езидами селе, где живут семьи шести шейхов и 120 армянских семей. В этом селе у езидов отобрали земли и таких вопросов много. Езиды не знают, что произойдет с ними завтра в Армении.
Кто отбирает у них земли?
Отбирающих земли называют олигархами. Это люди, которые связаны с государством, у них есть связи в полиции и они отбирают имущество у езидов. Государство ничего не делает, чтобы защитить права езидов.
Что это за село, где у езидов отбирают дома?
Есть много таких сел. Если спросишь меня, то скажу, что есть 30-40 случаев экспроприации, когда у езидов незаконным путем отбирали дома, бизнесы, земли.
В 90-х годах, с 1988 года в Армении началась война между армянами и азербайджанцами за Нагорный Карабах. Наверное, слышал о войне Нагорного Карабаха. В это время в Армении началось шовинистическое движение. Говорили, что в Армении должны жить только армяне, и остальным народам здесь нет места. В то время в Армении расстреляли много езидов. По этой причине езиды до 2004 года жили в страхе.
В данном смысле мы видим, что у езидов до сих пор есть страх. Они не видят своего будущего в Армении. Мы видим, что государство рекламирует, что Армения одна из тех редких стран, где права езидов защищены, но это не совсем так».