Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են, դիպուկահար կրակով լռեցվում.  հակառակորդն ունի զգալի կորուստներ. Դավիթ Տոնոյան
13/07/2020 11:33
Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են, դիպուկահար կրակով լռեցվում. հակառակորդն ունի զգալի կորուստներ. Դավիթ Տոնոյան
Երեկ 12:30 մեր դիրքերից մեկին մոտենում է «ՈՒԱԶ» ավտոմեքենա և անհասկանալի պատճառով զինծառայողները դուրս են գալիս մեքենայից և շարժվում մեր դիրք, որը գտնվում է անմիջապես ՀՀ տարածքում, կառավարության արտահերթ նիստին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Քանի որ շարժումը անհասկանալի էր, զինծառայողները վերադասին զեկուցելիս ստանում են հրահանգ՝ հաշվի առնելով ադրբեջանական զինծառայողների հնարավոր մոլորվածությունը, աշխարահգրությունը կամ օպերատիվ իրավիճակին չտիրապետելը՝ կոչ են արել լքել տարածքը, որը իրականացվել է Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից՝ թողնելով ավտոմեքենան: Հետո սկսվում է հրետակոծություն դեպի նույն դիրքը, ինչպես նաև մարտական խմբերի շարժ, որը կասեցվել է հրետակոծությամբ և համապատախսան գործողություններով: Հակառակորդը կրելով կորուստներ՝ նահանջել է», - ասաց նա:
Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ մինչ այժմ նույն սցենարով, տարբեր տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ, 15-20 րոպեն մեկ հրետակոծությունը վերսկսվում է և, որի դադարը եղել է գիշերը 03:30-ից մինչև 05:30:
Նախարարը վստահեցրեց՝ բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են, դիպուկահար կրակով լռեցվում, որի արդյունքում հակառակորդը ունի զգալի կորուստներ:

Противник понес ощутимые потери, оперативная ситуация полностью под контролем – Давид Тоноян
Вчера, в районе 12:30 военнослужащие ВС Азербайджана, по непонятным для нас причинам, на автомобиле УАЗ предприняли попытку нарушения государственной границы Армении на Тавушском направлении, заявил сегодня на внеочередном заседании правительства министр обороны Давид Тоноян.
«Поскольку движение было непонятным, с армянской стороны, учитывая возможность того, что азербайджанские военнослужащие могли заблудиться, не владеют оперативной ситуацией, предложили им покинуть территорию. После предупреждения, оставив автомобиль УАЗ, азербайджанские военнослужащие возвратились  на свои позиции. Однако затем, со стороны противника начался обстрел той же позиции из минометов, параллельно началось передвижение боевых групп  противника в сторону позиции, которое было пресечено с помощью артиллерии и соответствующих действий. Понеся потери, противник отступил», - сказал Давид Тоноян.
Министр отметил, что до сих пор по тому же сценарию каждые 15-20 минут противник возобновлял обстрел, с перерывом на два часа – с 3.30 до 5.30.
Давид Тоноян заверил, что все огневые точки были подавлены снайперами, противник понес ощутимые потери.